Vraćanje na početak suđenja bivšim čelnim ljudima Državne bezbjednosti Srbije predstavlja iznenađenje u pravnim krugovima, posebno zbog zauzimanja drugačijih stavova u odnosu na ranije odluke sudija u Tribunalu.
Nakon obnovljenog postupka zbog pogrešne primjene zakona, Apelaciono vijeće Suda BiH će 9. juna izreći presudu Sretenu Lazareviću, Draganu Stanojeviću i Slobodanu Ostojiću za zločine počinjene u Zvorniku.
Federalno tužilaštvo zatražilo je izricanje strožije kazne četvorici optuženih koje je Kantonalni sud u Tuzli, za zločine nad ratnim zarobljenicima počinjene u Smolući (općina Lukavac), osudio na ukupno 18 i po godina zatvora, dok je Odbrana tražila ukida
Svjedočeći u Odbranu Ratka Mladića, bivši oficir Vojske Republike Srpske (VRS) Rajko Šarenac ocijenio je da je ličnost optuženog “u velikoj suprotnosti sa zločinima genocida koji mu se pripisuju”.
U nastavku odbrane od optužbi za genocid i zločine protiv čovječnosti počinjene nad Muslimanima i Hrvatima, Ratko Mladić je pred sudije međunarodnog tribunala u Haagu izveo svjedoka Slavka Veselinovića, koji je za izbijanje rata u Rogatici s proljeća 1992
U nastavku suđenja Ratku Mladiću, svjedok Odbrane je kazao da je među pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) oko Sarajeva bilo ljudi svih nacionalnosti i da su neki stradali nakon artiljerijskih i snajperskih napada Armije BiH (ABiH).
Tužilaštvo BiH uskraćuje optužnice novinarima koji prate suđenja za teška krivična djela, iako su nadležne institucije ustvrdile da je pristup ovim dokumentima od velikog javnog interesa.
Svjedok Odbrane Rado Stevanović izjavio je na suđenju za zločine počinjene u Ugljeviku da optuženi Oliver Rodić ni jednog momenta nije bio u dodiru sa zarobljenicima koji su na Majevici bili raspoređeni po radnom zadatku.
Radovan Karadžić razočaran je odbijanjem Ratka Mladića da svjedoči u njegovu korist, dok u pravnom timu bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) smatraju da Karadžićeva Odbrana nije dobila ništa pozivanjem Mladića za svjedoka.