Na području općine Prozor do sada su ekshumirani ostaci 107 žrtava, a za 53 osobe se još uvijek traga, kazao je na suđenju Nikoli Mariću svjedok Tužilaštva Amor Mašović.
U nastavku suđenja za zločine počinjene na području općine Hadžići, svjedok Tužilaštva BiH Amor Mašović je rekao da su porodice zarobljenih Hadžićana 1992. godine zahtijevale od lokalnih vlasti i međunarodnih snaga da srpska strana razmijeni te osobe.
Haško tužilaštvo zatražilo je da na suđenju Radovanu Karadžiću prezentuje dokaze iz masovne grobnice Tomašica, kao i da dodatnim svjedocima ospori dokaze Odbrane.
U protekle dvije godine Tužilaštvo BiH nije sklopilo ni jedan sporazum o priznanju krivice iako je ranije zaključeno 26 sporazuma o priznanju krivice za ratne zločine.
Bosanskohercegovački model traganja za nestalim osobama – kroz saradnju porodica te međunarodnih i domaćih institucija – trebao bi biti primijenjen širom svijeta, istaknuto je na konferenciji o nestalim osobama u Sarajevu.
U cilju efikasnijeg traganja i identificiranja miliona nestalih osoba širom svijeta, potrebno je kreirati koordiniran i profesionalan svjetski sistem, zaključeno je na konferenciji o nestalim osobama u Haagu.
U nastavku suđenja za zločine u opštini Prozor, svjedok Tužilaštva BiH izjavio je da se na ovom području i dalje traga za 52 osobe, dok je njih 91 do sada ekshumirano. Sve osobe ubijene su ili nestale tokom 1993. godine.
Prema podacima Instituta za nestala lica BiH, poslije pada Srebrenice u julu 1995. snage bosanskih Srba ubile su 8.262 Bošnjaka, a više od 6.600 tih žrtava, ekshumiranih iz masovnih grobnica, identifikovala je Međunarodna komisija za nestala lica (ICMP),
Direktori Instituta za traženje nestalih osoba u BiH nisu saglasni šta da urade sa oko 4.000 neidentifikovanih tijela koja se nalaze u 11 kosturnica širom BiH.