Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je produženje pritvora Alojzu Vrbiću, nakon što je potvrđena optužnica za zločine protiv civilnog stanovništva u Žepču 1993. i 1994. godine, dok je Odbrana predložila mjere zabrane.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv sedam osoba koje se sumnjiče da su tokom 1993. i 1994. godine na području Žepča počinile ratne zločine protiv civilnog stanovništva.
Bacanjem stotinu karanfila sa žepačkog mosta i prigodnim programom, u Žepču će u popodnevnim satima biti obilježena 29. godišnjica raspuštanja logora Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u kojima je bilo zatvoreno stanovnišvo iz ovog grada, ali i Teslića, Maglaja i Zavidovića.
Prvi put nakon što su prije tri desetljeća pušteni ili razmijenjeni iz silosa u Tarčinu, Busovači, Žepču i Derventi, nekadašnji logoraši, danas mirovni aktivisti, obišli su ćelije u kojima su mučeni oni i njihovi najmiliji, sjećajući se strahota, uprkos kojima su sa dvodnevne akcije Centra za nenasilje Sarajevo-Beograd (CNA) poslali poruke mira, oprosta i razumijevanja.
U nastavku suđenja Ivici Jukiću zvanom Juka, Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona je u završnoj riječi ocijenilo da je dokazalo da je optuženi počinio zločin protiv ratnih zarobljenika u Žepču, zatraživši da se osudi u skladu sa zakonom.
Suđenje Ivici Jukiću zvanom Juka, koji se tereti za zločin protiv ratnih zarobljenika počinjen 1993. godine na području Žepča, pred Kantonalnim sudom u Zenici nastavljeno je svjedočenjem optuženog u svoju korist.
Podizanje zajedničkih spomenika u podijeljenim gradovima odražava napredak zajednica u prevazilaženju prošlosti i postizanju povjerenja, uspostavljanju dijaloga te razumijevanja i generalnog suočavanja s prošlošću, iako su takvi primjeri još uvijek rijetki u Bosni i Hercegovini.
Grupa aktivista iz inicijative “Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja” je tokom ovog mjeseca u Zenici, Doboju i Žepču obilježila više mjesta stradanja u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini.
U Vrhovnom sudu Federacije BiH (FBiH) Odbrana Franje Pravdića zatražila je oslobađanje ili ukidanje prvostepene presude kojom je osuđen na 11 godina zatvora za zločine počinjene na području Žepča.
Vrhovni sud Federacije BiH (FBiH) ukinuo je presudu kojom je Mate Martić osuđen na godinu i osam mjeseci zatvora za zločin počinjen na području Žepča, te odredio održavanje obnovljenog suđenja.