Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev Sredoja Lukića, osuđenog za ratne zločine u Višegradu, za prijevremeno puštanje na slobodu, nakon što je odslužio dvije trećine kazne.
Na 30. godišnjicu otmice iz voza 20 putnika u Štrpcima u Bosni i Hercegovini i masakra koji je kasnije počinjen nad njima, svjedoci zločina, rođaci žrtava i izvršioci zločina pričaju uznemirujuću priču o tom događaju.
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev Milana Lukića, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog u Višegradu, za preispitivanje ove presude, kao i zahtjev za pravnu pomoć na trošak Mehanizma za reviziju presude na osnovu navodnih novih činjenica.
Milan Lukić, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog u Višegradu, zatražio je od Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) preispitivanje presude, kao i pravnu pomoć.
Dugogodišnji sudija Haškog tribunala Jean-Claude Antonetti istupio je iz vijeća koje bi trebalo donijeti konačnu odluku o zahtjevu Milana Lukića da se preispita presuda kojom je osuđen zbog zločina počinjenih u Višegradu.
Bivši komandant paravojne jedinice “Beli orlovi” Milan Lukić tražio je od Haškog tribunala da preispita presudu kojom je osuđen na doživotnu kaznu zatvora za zločine počinjene u Višegradu.
Prvi svjedoci Odbrane Olivera Krsmanovića ispričali su kako su 1992. godine zlostavljani tokom zatočeništva u kasarni Uzamnica u Višegradu, ali nisu spominjali optuženog.
Apelaciono vijeće Haškog tribunala potvrdilo je kaznu doživotnog zatvora Milanu Lukiću za zločine nad bošnjačkim stanovništvom počinjene u Višegradu, a Sredoju Lukiću je smanjilo kaznu na 27 godina zatvora.
Na suđenju Oliveru Krsmanoviću, optuženom za zločine u Višegradu, svjedokinja Tužilaštva BiH OK-7 ispričala je kako je u proljeće 1992. vidjela strijeljanje muškaraca na obali Drine, kao i odvođenje komšija iz naselja Dušće.