Članak

Osoba na snimku “podsjeća” na Ibru Ćufurovića

4. Septembra 2019.16:21
Na suđenju za ratovanje u Siriji, svjedok Tužilaštva BiH rekao je da je pogledao videozapis objavljen na Twitteru i utvrdio da osoba sa snimka podsjeća na optuženog Ibru Ćufurovića.

Vladimir Dragičević, uposlenik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kazao je da je u martu ove godine na Twitteru pronašao video u čijem se naslovu spominje ime optuženog, te da je za taj snimak napravljen zapisnik o uviđaju na osnovu naloga Tužilaštva BiH.

“Ime je navedeno u kontekstu da je ISIS-ov borac koji ima robinju iz naroda Jazidi, uz što je zakačen i video”, rekao je svjedok, dodavši kako se na snimku vide “dva tijela pored kojih su dva lica, a ja sam shvatio da je jedan od njih Ibro Ćufurović”.

Dragičević je naveo kako je imao fotografije optuženog, te je na osnovu toga zaključio da je riječ o njemu, a da je na snimku “bio u kraćim hlačama, s kraćom i svjetlijom kosom i bradom”.

Upitan od branioca Senada Dupovca da li je bilo čudno to što je Ćufurović od 2018. u zatvoru u Siriji a snimak se pojavljuje 2019. godine, svjedok je objasnio da s aspekta vjerodostojnosti nije jer se objavljuju snimci od prije pet godina.

Na pitanje u vezi sa spominjanjem robinje u naslovu, svjedok je odgovorio da tu nema ništa neobično budući da su u SIPA-i znali da je Ćufurović imao robinju prije stupanja u šerijatski brak.

“Ibro Ćufurović je dole od 2014. godine, mi smo svakako prikupljali podatke obavještajno. Imali smo podatak da je imao robinju”, kazao je Dragičević.

Ćufurović se, prema optužnici, tereti da je pod imenom Abu Kasim Albosni učestvovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga ISIL-a u Siriji, u jedinici “Bejt Komandos”, koja je kasnije promijenila ime u “El Aksa”.

Drugi svjedok Tužilaštva, Ismet Kulaš je također govorio o videosnimku pronađenom na Twitteru.

“To je kraći videozapis na kojem sve upućuje da asocira na Ibru Ćufurovića. Na osnovu vizuelnog izgleda, s velikom vjerovatnoćom bi se zaključilo da je riječ o Ćufuroviću”, izjavio je svjedok.

Tokom suđenja, branilac je svjedoke ispitivao na okolnosti autentičnosti snimka, pri čemu su obojica rekli kako je snimak imao visok stepen vjerodostojnosti zbog okruženja i ambijenta koji je prikazan.

Optuženi Ćufurović se obratio Sudu pitajući da li će se njemu kao vrijeme provedeno u zatvoru u Siriji računati samo 2018. godina, ili i 2017. budući da je i tokom te godine bio u zatvoru.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Hasija Mašović je kazala kako ne može donositi zaključke u trenutnoj fazi postupka.

“Podaci moraju biti vjerodostojni. Kad vidimo sve, donijet ćemo zaključak”, navela je ona.

Optuženi je drugog svjedoka pitao da li mu je poznato da je želio da se vrati iz Sirije, te da je bio u kontaktu sa osobama iz BiH.

“Postoje saznanja koja pokazuju da je želio da se vrati. Tražio je i novac. Jedan kolega je to donio i rekao kako će to pomoći istražiocima”, kazao je svjedok i naveo da za to ne postoji nikakav dokaz tehničke prirode.

“U optužnici se ne navodi da sam ja htio da se vratim. A imao sam namjeru. I mislim da mi je to u interesu”, rekao je Ćufurović, čije su obraćanje prekinuli tužilac i branilac navodeći kako će se iduće sedmice sastati da razgovaraju o sklapanju sporazuma o priznanju krivnje.

Nastavak suđenja zakazan je za 25. septembar.

Nermina Kuloglija-Zolj