Otvoren Haški centar u Sarajevu – “Arhiva je naša budućnost”
This post is also available in: English
Otvaranjem Informativnog centra uspostavljena je i originalna sudnica Haškog tribunala koju je MKSJ donirao gradu Sarajevu.
Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka, koji je svečano otvorio Centar, kazao je kako smo jedan korak bliže istini i pravdi.
“Vijećnica je simbol stradanja, ali i neuništivosti našeg grada. Od danas u Vijećnici, na 300 kvadratnih metara, moći će se pretraživati kompletan arhiv Tribunala koji je značajan za istraživače, studente, medije, ali i žrtve, jer svjedoči o njihovom stradanju u proteklom ratu, kao i kažnjavanju počinilaca”, rekao je Skaka.
Predsjednik Savjeta gradonačelnika za Informativni centar Ivo Komšić naveo je da je ovo veliki momenat za grad Sarajevo i BiH jer će javnosti biti dostupna haška arhiva koja vodi do istine. Komšić je kazao da je istina put do pravde, pravda put za pomirenje, a pomirenje jedini put za bolju budućnost.
“Arhiva je naša budućnost. Mi se ne suočavamo s prošlošću, već i s budućnošću. Bez istine nema pravde, bez pravde nećemo se suočiti s prošlosti”, rekao je Komšić i dodao da će preko Centra biti otvorena znanstvena istraživanja.
Gabrielle McIntyre, šefica kabineta i glavna pravna savjetnica Theodora Merona, predsjednika Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS), kazala je da je Tribunal kao pionirska institucija omogućio da se utvrdi odgovornost, skupio dokaze za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, koji, između ostalog, uključuju svjedočenja i transkripte sastanaka.
“Ono što je postigao Tribunal, učinjeno je daleko od zajednica u kojima su zločini počinjeni i zbog toga mi je posebno zadovoljstvo što smo otvorili Centar kako bi se omogućio pristup dokumentima i kako bi se iskusila jedna od sudnica Tribunala, a gdje posjetioci mogu postavljati pitanja, vagati i donositi vlastite zaključke”, istakla je McIntyre.
Prema njenim riječima, razumijevanje i svijest koja se prenosi putem pristupa informacijama od vitalnog je značaja za buduće generacije, i pokazatelj kako želimo da učimo iz tragičnih događaja i kažemo “nikad više”.
Sudija Fausto Pocar je dobio specijalno priznanje zbog svoje veoma važne uloge i izuzetnog zalaganja za uspostavu Centra.
Haški tribunal završio je rad prošle godine, optuživši ukupno 161 osobu, od kojih je 88 osuđeno za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, 18 ih je oslobođeno, dok je 37 optužnica povučeno zbog smrti optuženih ili nekih drugih razloga, a 13 predmeta je prebačeno nacionalnim sudovima.