Karadžić: Genocidna namjera i broj ubijenih
This post is also available in: English
U žalbi na prvostepenu presudu, kojom je Karadžić osuđen na 40 godina zatvora, Tužilaštvo zahtijeva da on bude proglašen krivim za genocid u još sedam bosanskih opština pored Srebrenice.
Haški tribunal je prvostepenom presudom 24. marta 2016. godine Karadžića proglasio krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Tom presudom Karadžić je oslobođen optužbe za genocid u opštinama, zato što tužioci nisu dokazali da je imao “genocidnu namjeru” da tamošnje Muslimane i Hrvate uništi kao etničku grupu.
Suština žalbe na taj nalaz, koju je danas obrazložila tužiteljka Katrina Gustafson, jeste da su sudije pogriješile kada su “genocidnu namjeru” prestrogo povezali sa “biološkim uništenjem” grupe.
Tužiteljka je kao pogrešnu izdvojila i ocjenu iz presude da nije spojiva namjera da se nesrbi progonom trajno uklone iz opština – za čiju je primjenu Karadžić osuđen – sa njegovom navodnom “genocidnom namjerom” da ih uništi.
Gustafson je naglasila da je kampanja progona Muslimana i Hrvata, tokom koje su srpske snage nad njima počinile teške zločine u opštinama poput Prijedora, izraz “genocidne namjere” Karadžića i drugih učesnika u tom zločinačkom poduhvatu.
Po tužiteljki, moguće je “grupu uništiti kao zajednicu čak i ako se fizički ne ugrozi opstanak njenih članova”. Prisilno premještanje djece je takav primjer jer onemogućava da se etnička grupa “obnovi”.
Na pitanje predsjedavajućeg sudije Theodora Merona “koliko je ljudi ubijeno u Prijedoru”, Gustafson je odgovorila “najmanje 1.200”, dodavši da se u procjeni postojanja “genocidne namjere” ne smije oslanjati samo na broj ubijenih.
Karadžićeva Odbrana zatažila je da Sud žalbu tužilaca odbaci, naglasivši da niko pred Haškim tribunalom nije bio osuđen za genocid u Prijedoru i opštinama Sanski Most, Ključ, Zvornik, Vlasenica, Foča i Bratunac.
Odbrana je ranije zatražila da prvostepena presuda bude ukinuta kao nepravična i da Karadžiću bude ponovo suđeno.
Žalbena rasprava je završena, a pravosnažnu presudu Karadžiću Apelaciono vijeće MMKS-a u Haagu trebalo bi da izrekne do kraja godine.