Nedjelja, 26 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Redžo Balić je, kao pripadnik Diverzantsko izviđačkog odreda zvanog “Akrepi” pri Štabu Teritorijalne odbrane Konjic, osumnjičen za ubistvo i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, on je u junu 1992. godine, sa još nekoliko vojnika, došao do kuće u mjestu Glavatičevo u kojoj je bilo zatočeno pet civila, među kojima je bilo i jedno dijete.

Nakon toga je, kako navodi Tužilaštvo, osumnjičeni ispred kuće iz vatrenog oružja ubio muškaraca, a zatim u kući psihički i fizički zlostavljao i maltretirao zatočenu ženu.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice zločina u Zecovima i Briševu kod Prijedora
Porodice žrtava iz prijedorskih sela Zecovi i Briševo obilježavaju 34. godišnjicu zločina sjećanjem na ubijene civile bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
Nakon požara na mostarskoj deponiji: (Ne)činjenje institucija
Mjesec dana nakon požara na mostarskoj deponiji Uborak, nadležne institucije priznale su u odgovoru na zastupničko pitanje da nemaju podatke o tome šta je i u kojim količinama gorjelo, kao ni rezultate ispitivanja zraka, tla i voda, ili procjenu posljedica po zdravlje građana.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Bijeljine