Utorak, 7 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državno tužilaštvo tereti Kusturu da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), 18. januara 1993. godine u mjestu Hrasnica ubio jednog zarobljenog pripadnika Armije BiH (ABiH), a drugog ranio.

“Nakon što je u napadu jedinice HVO-a ‘Ante Starčević’ u mjestu Hrasnica zarobljeno više pripadnika ABiH, Kustura je prišao i rafalnim pucanjem ubio zarobljenika G.S., a još jednog ranio”, navedeno je iz Tužilaštva BiH.

Iz Tužilaštva BiH je saopšteno da je Kustura nastanjen u Zagrebu, te da je državljanin BiH i Hrvatske, ali nam nisu mogli reći da li dostupan pravosudnim organima BiH.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Zijad Mutap
Zijad Mutap tvrdi da mu je narušeno zdravlje zbog vremena provedenog u pritvoru
U postupku Zijada Mutapa koji je tužio Bosnu i Hercegovinu nakon što je pravosnažno oslobođen optužbe za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića u februaru 2016. godine, svjedoci su govorili o posljedicama hapšenja i mjera zabrane po njegovo fizičko i psihičko zdravlje.
Postupak protiv sutkinje iz Banje Luke zbog kašnjenja i propusta u izradi odluke
Ured disciplinskog tužioca je na pripremnom ročištu predložio dokaze koje namjerava provesti u disciplinskom postupku protiv sutkinje Osnovnog suda u Banjoj Luci Marele Jevtović zbog kašnjenja u dostavljanju spisa i propusta u izradi odluke.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Banovićima