Nedjelja, 7 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Po svjedoku, bilo je slučajeva kada su “pojedine oružane grupe izvan sistema vlasti uspjele da uđu u prihvatno-istražni centar u Omarskoj i zlostavljaju zatvorenike”. Tim paravojnicima, kako je naveo, policajci nisu mogli da se suprotstave.

Grubana je Sud BiH 2008. osudio na sedam godina zatvora zbog zločina nad pritvorenicima u Omarskoj, a 31. decembra 2010. pušten je na uslovnu slobodu.

Optužnica Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske (RS), tereti za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština, uključujući i prijedorsku, imao razmjere genocida.  Po optužnici, srpske snage su u logoru Omarska nezakonito, pod  neljudskim uslovima, držale hiljade Muslimana, a ubile, zlostavljale i mučile na stotine pritvorenih.

Gruban je rekao da je moguće da su inspektori, koji su ispitivali pritvorenike, u nekim slučajevima primijenili fizičku silu, ali da su i sami pritvorenici potvrđivali da je ispitivanje bilo “većinom korektno”.

U unakrsnom ispitivanju, tužiteljka Ann Sutherland tvrdila je da su zatvorenici bili odvođeni  iz Omarske i da ih niko više nije vidio žive, a Gruban je, ne negirajući ove navode, odgovorio da je tada mislio da se ti Muslimani puštaju na slobodu.

Kao i prethodni Karadžićevi svjedoci, Gruban je tvrdio da su u Omarskoj zadržavani samo “učesnici u oružanoj pobuni”.

Na tvrdnju tužiteljke da je on sa svojim stražarima učestvovao u počinjenju zločina, svjedok je odgovorio da to nije tačno i da na suđenju pred sudom u Sarajevu nijedno ime stražara iz njegove smjene nije navedeno na spisku počinilaca.

Unakrsno ispitivanje Grubana biće nastavljeno sutra, 20. februara.

Prije njega, u Karadžićevu odbranu svjedočio je Dušan Mudrinić, ratni pripadnik Srpskih odbrambenih snaga u Sanskom Mostu. Mudrinić je negirao optužbu da su te snage protjerivale Muslimane iz te opštine i tvrdnje tužilaca da je i on sam aktivno učestvovao u tim napadima.

Karadžić je optužen i za genocide počinjen u Srebrenici, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Dragomiru Miloševiću odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Graciela Gatti Santana odbila je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Dragomira Miloševića, osuđenog na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u Sarajevu.
Logoraši obilježavaju godišnjicu zatvaranja mjesta zatočenja kod Zavidovića
Obilježavanje 33. godišnjice zatvaranja “Lovačkog doma ‘Franjo Herljević’” u Kamenici kod Zavidovića, kroz koji je, prema podacima Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, od maja do decembra 1992. prošlo oko 100 zatočenih, bit će održano u subotu.
Na čekanju prijedlog za ustupanje Crnoj Gori predmeta za zločine u Foči
Naredne sedmice počinje suđenje za prijetnje napadom na džamiju u Konjicu
Predstavljen priručnik za odgovorno i profesionalno izvještavanje o pravosuđu
Odobrena Reformska agenda: BiH dobija pristup fondu većem od 900 miliona eura