Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Katanić je kazao da se sa Karadžićem susreo na Palama dan nakon pada Srebrenice i tri dana kasnije, zbog straha da bi Skelani mogli biti ugroženi, kao i protivljenju da za civilnog povjerenika za Srebrenicu bude postavljen Miroslav Deronjić.

Usprkos opiranju predstavnika opštine Skelani, Karadžić je, po riječima Katanića, za svog povjerenika u “oslobođenoj Srebrenici” postavio Deronjića. Pred sudom u Haagu, Deronjić je 2003. priznao krivicu za ubistvo više od 60 Bošnjaka u selu Glogova kod Bratunca i osuđen je na 10 godina zatvora.

“Nije bilo diskusije o bilo kakvim ubistvima zarobljenika iz Srebrenice”, izjavio je Katanić i dodao da je Deronjić bio “blizak” Karadžiću kao zvaničnik Srpske demokratske stranke.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njene vojske, optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Bošnjaka i progon hiljada žena, djece i staraca, u danima nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) 11. jula 1995. zauzela enklavu.

Katanić je rekao da je 13. jula 1995. bio u Bratuncu na sastanku s Deronjićem i dodao da je u gradu vidio autobuse kojim su iz Srebrenice odvođeni Bošnjaci.

“Nisam gledao koliko ih je i nisam imao potrebu da gledam, vidio sam gužvu. Nisam znatiželjan da gledam tamo gdje ne treba da gledam”, kazao je Katanić. Na pitanje tužioca tvrdi li da nije vidio “hiljade” Bošnjaka u Bratuncu, svjedok je odgovorio da “ne zna” i da “ne vjeruje” da ih je bilo na hiljade.

Na sugestiju tužioca da je istog dana čuo i za “strijeljanje više od 1.000 Bošnjaka” u obližnjem selu Kravica, Katanić je uzvratio da to nije čuo i da “ne zna da je to bilo strijeljanje”.

Potvrdio je, međutim, da je čuo da je u Kravici bio ubijen srpski vojnik iz Skelana, nakon što mu je zarobljenik oduzeo oružje i pucao u njega. Srpski vojnici su zatim, prema riječima svjedoka, potegli oružje i “nastali su nemiri”. Pozvan da precizira šta podrazumijeva pod “nemirima”, Katanić je odgovorio: “Da je bilo tu daljeg ubijanja, a kada, koliko, kako, to nisam znao.”

Karadžićev svjedok negirao je da je bilo šta neobično primijetio kada je kroz Kravicu prošao sutradan, na putu ka Palama. Pri tom iskazu ostao je i nakon što mu je tužilac predočio da su raniji svjedoci izjavili da su pred skladištem u Kravici vidjeli leševe.

Katanić je rekao da je vidio samo “policajce i vojnike” kraj puta i da je neometano prošao kraj skladišta. “Ne, nisam primijetio gomilu leševa kad sam išao kod Karadžića. Ništa nisam vidio”, kazao je on.

Svjedok je negirao i da je na sastanku istog dana bilo šta o događaju u Kravici rekao Karadžiću.

Karadžiću, koji je optužen za progon Bošnjaka i Hrvata, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, suđenje će biti nastavljeno u četvrtak, 23. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve