Srijeda, 10 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je saopšteno iz Suda BiH, pritvor optuženom Periću može trajati do okončanja glavnog pretresa, ili najduže tri godine od dana potvrđivanja optužnice, odnosno do 15. oktobra 2013. godine.

Prema istoj odluci, optuženima Doderu, Terziću i Cerovini određene su mjere zabrane i to: zabrana približavanja svjedocima, sa optuženim i drugim osumnjičenim na razdaljini manjoj od 50 metara.

Milan Perić i Spasoje Doder, nekadašnje vođe patrolnog sektora pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik, terete se, skupa s Predragom Terzićem i Aleksandrom Cerovinom, za učešće u progonu bošnjačkog stanovništva opštine Kalinovik tokom 1992. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da su optuženi učestvovali u napadima na sela Jelašac i Vihovići (opština Kalinovik), u junu 1992. godine, te da su učestvovali u zarobljavanju Bošnjaka koji su bili zatočeni u Osnovnoj školi “Miladin Radojević” u Kalinoviku.

Perić je uhapšen u maju 2010., od kada se i nalazi u pritvoru. Optužnica protiv ove četvorice bivših pripadnika SJB-a Kalinovik potvrđena je 13. oktobra 2010. godine.

D.E.
Najčitanije
Saznajte više
Imenovanje odbornika iz Milića za tužioca u Tuzli VSTV ponovo provjerava
Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) na narednoj sjednici će ponovo razmotriti imenovanje Bojana Vukovića, odbornika u Skupštini Opštine Milići, na mjesto tužioca u Tuzlanskom kantonu, potvrđeno je za Detektor.
Trideset godina od zločina u Vozući, još se traga za 129 osoba
Akademijom u Doboju i Maršom “Stazama egzodusa” u Vozući se danas i sutra obilježava 30. godišnjica progona i ubistva srpskih civila s područja Zavidovića, od kojih se još uvijek traga za 129 osoba.
Pronađeni posmrtni ostaci na Grepku kod Foče
U oktobru nova presuda Asimu Sarajliću i ostalima