Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon višesatne rasprave u sudnici, za 26. septembar odgođen je nastavak suđenja jedanaestorici bivših pripadnika specijalne policije i Vojske Republike Srpske optuženih za genocid počinjen u selu Kravica kraj Srebrenice u julu 1995. godine.

Razlog odgađanja je loše zdravstveno stanje Slobodana Jakovljevića, jednog od optuženih, koje je uticalo na njegovu mogućnost praćenja suđenja. Potvrdu da nije sposoban pratiti suđenje Sud je tražio od liječnika koji je, po nalogu Sudskog vijeća, pregledao optuženog u toku jednosatne pauze.

Dr. Marija Kaučić-Komšić, vještak neuropsihijatar, na osnovu pregleda je ustanovila da Jakovljević osjeća “smetnje psihičko-psihogenog karaktera”, koje se mogu manifestovati u fizičkom bolu.

“Jakovljević mi je rekao da osjeća pucketanje u ušima i intenzivnu glavobolju. Ne mislim da simulira bol”, objasnila je Kaučić-Komšić, dodavši kako očekuje da bi se kod optuženog glavobolja mogla “smiriti” u toku dana, ali da trenutno nije sposoban pratiti suđenje.

Prijedlog da se suđenje odgodi zbog navodnog lošeg stanja njihovih branjenika dale su i Odbrane trojice optuženih koji su stupili u štrajk glađu 10. septembra, ali ga Sudsko vijeće nije prihvatilo. Branioci su naglasili da se optuženi Petar Mitrović, Miladin Stevanović i Branislav Medan ne osjećaju dobro jer već deset dana ne uzimaju hranu.

“To je njihov svjesni izbor i oni trebaju da trpe posljedice. Pretres se ne može odlagati zbog toga”, rekao je Hilmo Vučinić, predsjedavajući Sudskog vijeća.

Tužilac Ibro Bulić je u toku rasprave predložio da se branioci optuženih koji su stupili u štrajk glađu razriješe dužnosti, obrazloživši da “Tužilaštvo ne može sakriti utisak da se ovakva odbrana pokazuje neefikasnom za trojicu optuženih”.

I ovaj prijedlog, koji je izazvao burne i glasne reakcije advokata u sudnici, Sudsko vijeće je odbacilo.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.