Osumnjičeni za pomaganje u genocidu na slobodi uz mjere zabrane
Odbijen je prijedlog Tužilaštva, kako pojašnjavaju iz Suda, da se Miliću, Tomiću, Pavloviću i Zariću odredi pritvor, te su osumnjičenima određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja sa određenim osobama.
“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti izrečenih mjera vršit će se po isteku svaka dva mjeseca od dana donošenja posljednjeg rješenja”, naveli su iz Suda BiH.
Tužilaštvo je, na ročištu na kojem se raspravljalo o određivanju pritvora, navelo da se istraga provodi zbog sumnje da su 14. i 15. jula 1995. učestvovali u ubistvima počinjenim u Roćeviću i Kozluku kod Zvornika, te da je većina osumnjičenih radila pozadinske poslove i dobrovoljno uzela učešće u strijeljanju. Prema Tužilaštvu, u ubijanju je učestvovalo oko 30 ljudi, tako što su zarobljenike tjerali da iskaču iz kamiona i zatim pucali na njih u blizini obližnje jame. Neki od osumnjičenih su bili pripadnici jedinice “Vukovi s Drine”, a neki Vojne policije Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).
U ovoj istrazi osumnjičen je i Vukašin Drašković, koji se nalazi na izdržavanju kazne zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen 1992. u selu Lokanj kod Zvornika.
Odbrane su na istom ročištu zatražile odbijanje prijedloga Tužilaštva, pojašnjavajući da nisu ispunjeni posebni uslovi za određivanje pritvora, a neki od branilaca su predlagali određivanje mjera zabrane.
Za zatvaranje bošnjačkih muškaraca – dovezenih s područja Srebrenice – u školu u selu Roćević nedaleko od Zvornika, te njihova ubistva na obali Drine kod Kozluka, pravosnažno je osuđen Srećko Aćimović, bivši komandant Drugog bataljona Zvorničke brigade VRS-a.