Utorak, 7 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pravni zastupnik Radivoje Lazarević je rekao da ostaje kod činjenica i dokaza navedenih u tužbenom zahtjevu, s tim da je visinu iznosa povisio sa 10.000 na 17.150 maraka.

Lazarević je istakao da je Pantić imao određene mjere zabrane u trajanju od ukupno 1.664 dana. Mjere, kako je pojasnio Lazarević, bile su zabrana putovanja i napuštanja boravišta, kao i obaveznog javljanja.

Pomoćnica pravobranioca Sandra Janjić je u cijelosti osporila osnov, kao i visinu tužbenog zahtjeva.

Lazarević je kazao da uz predložene dokaze, među kojima je i saslušanje samog Pantića, predlaže i njegovo vještačenje od vještaka medicinske struke, čemu je Sud BiH udovoljio.

Pantića je sa još četiri osobe 2022. godine Sud pravomoćno oslobodio optužbi za ubistva najmanje 57 civila počinjena 16. maja 1992. u selu Zaklopača kod Milića.

U drugom predmetu je, nakon oslobađajuće presude za genocid u Srebrenici, također tužio BiH i tražio odštetu za duševnu bol.

Glavna rasprava po Pantićevoj tužbi je zakazana za 28. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Žrtve zahtijevaju uklanjanje spomen-ploče Ratku Mladiću
Udruženje žrtava i svjedoka genocida od opštinskih i gradskih vlasti te udruženja u Istočnom Sarajevu zahtijevaju da se ukloni spomen-ploča na Vracama na kojoj se nalazi ime Ratka Mladića, osuđenog na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici i drugih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini.
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Miroslav Kraljević, načelnik opštine Vlasenica, izjasnio se da nije kriv zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih za ratne zločine.
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”