Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Josipović i ostali. Foto: Sud BiH

Dragan Gotovac, branilac prvooptuženog Miodraga Josipovića i Aleksandar Lazarević, branilac trećeoptuženog Dragomira Vasića, potvrdili su da je žalba Tužilaštva odbijena i donesena konačna presuda prije više od mjesec dana.

“Presuda je otpremljena 15. jula, a Odbrane su je dobile 22., odnosno 23. jula“, rekao je Gotovac.

Iz Suda BiH su potvrdili da je presuda donesena, ali nisu mogli pružiti više informacija, jer nisu sigurni da li su sve strane zaprimile drugostepenu odluku.

U nedostatku dokaza, Sud BiH je u novembru prošle godine oslobodio prvostepeno Miodraga Josipovića, Branimira Tešića, Dragomira Vasića, Danila Zoljića i Radomira Pantića optužbi za učešće u djelimičnom istrebljenju bošnjačkog stanovništva Istočne Bosne, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

“Tužilaštvo nije dokazalo prisustvo namjere optuženih za istrebljenje”, kazala je tada predsjedavajuća Vijeća Minka Kreho, dodajući da prisustvo policije na određenim lokacijama nije bilo dovoljno za osuđujuću presudu.

Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bratuncu, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant Posebnih jedinica policije (PJP), a Pantić bivši komandir Prve čete PJP-a.

Vasić je oslobođen optužbe za izvršenje genocida, a ostala četvorica za pomaganje u genocidu.

Iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine su ranije, ulaganjem žalbe Apelacionom vijeću, tražili ukidanje prvostepene presude i zakazivanje glavnog pretresa na kojem će biti izvedeni svi dokazi.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.