Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Almir Sarajlić na jednom od ranijih ročišta. Foto: BIRN BiH

Državni sud je prvostepenom presudom u septembru prošle godine Sarajlića osudio na 20 godina zatvora za ubistva 12 zarobljenih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) počinjena 22. decembra 1993, dok su optužbi oslobođeni bivši komandanti i pripadnici 325. brigade Armije BiH – Ibrahim Purić, Ibrahim Tarahija, Nijaz Sivro, Rušit Nurković, Sadik i Šaćir Omanović te Kasim Kavazović.

Sarajlić je osuđen da je, u svojstvu pripadnika 325. brdske brigade Armije BiH prilikom unaprijed isplaniranog i pripremljenog napada na linije HVO-a u Vitezu – Križančevom Selu, Šafradinu i Dubravici – na području zaseoka Šafradini, u blizini Sivrinog Sela, ubio najmanje 12 vojnika HVO-a koji su se prethodno predali i bili razoružani. Među njima je bilo i ranjenih vojnika, a jedan od njih neutvrđenog identiteta je bio potpuno onesposobljen za samostalno kretanje.

Tužilaštvo BiH je na ovu presudu uložilo žalbu zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i bitne povrede odredaba krivičnog postupka, predlažući da se prvostepena odluka ukine u oslobađajućem dijelu i odredi održavanje pretresa pred Vijećem Apelacionog odjeljenja, ali je odbijena kao neosnovana te je potvrđena oslobađajuća presuda Puriću, Tarahiji, Sivri, Nurkoviću, Kavazoviću i Omanovićima.

Djelimično je Apelaciono vijeće uvažilo žalbu Sarajlićevog branioca uloženu zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka, povrede Krivičnog zakona, pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i zbog odluke o sankciji, a koji je predlagao preinačenje presude ili njeno ukidanje, te je u konačnici kazna smanjena sa 20 na 15 godina zatvora.

U presudi Apelacionog vijeća se navodi da kazna zatvora od 15 godina odražava težinu počinjenog zločina, kao i njegove posljedice, te da će Sarajliću u zatvorsku kaznu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

Sarajliću je, kako je Detektor ranije izvještavao, nekoliko mjeseci poslije prvostepene presude određen pritvor, nakon što je uhapšen na Međunarodnom aerodromu Sarajevo.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu