Petak, 17 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Ibrahim Čečo ispred zgrade Kantonalnog suda u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajuća sudskog vijeća Melika Murtezić je kazala kako se Sudsko vijeće, iz dokaza koje je prezentiralo Tužilaštvo Kantona Sarajevo, uvjerilo da je optuženi Čečo počinio krivično djelo koje mu je stavljeno na teret. Navela je da je presuda donesena na temelju svjedočenja oštećenog Slobodana Vučićevića, koji je detaljno opisao događaje koji su se desili prije 30 godina, za šta ne traži nikakvu naknadu štete.

“Prilikom odmjeravanja kazne za ovo krivično djelo, Sud je uzeo u obzir sve olakšavajuće okolnosti – da optuženi Čečo nije ranije osuđivan, njegovu životnu dob i zdravstveno stanje“, rekla je Murtezić.

Kantonalni sud osudio je Čeču na godinu i šest mjeseci zatvora po Krivičnom zakonu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (KZSFRJ), koji je važio u vrijeme počinjenja djela.

U optužnici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, koja je potvrđena 2012. godine, navodi se da je Čečo 18. septembra 1992., kao tadašnji pripadnik Armije Bosne i Hercegovine, fizički zlostavljao civile srpske nacionalnosti koji su kopali rovove na području Dobrinje V.

Čečo je krajem 2012. osuđen na dvije godine zatvora za ovaj zločin, ali je Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo tu presudu i predmet vratio Kantonalnom sudu u Sarajevu na obnovljeno suđenje.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe u roku od 15 dana.

Najčitanije
Saznajte više
Stanić i ostali: Razoružavanje i hapšenje Bošnjaka nakon preuzimanja vlasti u Vlasenici
Vojni vještak Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je da su srpske snage nakon preuzimanja vlasti u Vlasenici 21. aprila 1992. krenule u razoružavanje i privođenje bošnjačkog stanovništva.
Puhalić i ostali: Susret s optuženim u “Trnopolju”
Na suđenju za zločine u Prijedoru, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se susreta sa Slavkom Puhalićem u logoru “Trnopolje“.
Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
Ilija Elez: Vidjela bijelo vozilo i čula pucnjavu
Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu