Članak

Ibro Ćufurović osuđen na četiri godine zatvora za ratovanje u Siriji

27. Decembra 2019.10:58
Sud Bosne i Hercegovine osudio je Ibru Ćufurovića na četiri godine zatvora zbog organiziranja terorističke grupe i ratovanja u Siriji, nakon što je priznao krivicu.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Hasija Mašović je u obrazlaganju presude navela da se prilikom odmjeravanja kazne vodilo računa o svrsi kažnjavanja te se Sud rukovodio i dosadašnjom sudskom praksom.

“Na strani optuženog Vijeće je našlo dosta olakšavajućih okolnosti. Optuženi je priznao krivnju. Odbrana je isticala da je optuženi htio da napravi sporazum o priznanju krivice. Optuženi je u vrijeme donošenja odluke da ode u Siriju imamo 19 godina i bio je mlađe punoljetno lice”, rekla je sutkinja Mašović.

Kako je navela, optuženi je izrazio kajanje za počinjeno djelo i više puta je to ponovio pred Sudom. Dodala je da je Odbrana tvrdila da je optuženi u nekoliko navrata pokušavao da se vrati u BiH.

Sutkinja Mašović je pojasnila da je zaštićeni svjedok “A” kazao da je optuženi kupio lažnu ličnu kartu da pobjegne iz Sirije, a o tome je govorio i jedan od policijskih službenika.

Sutkinja je istakla da je Sud od otežavajućih okolnosti cijenio da je optuženi u Siriji boravio duži vremenski period.
Pojasnila je da je Vijeće utvrdilo da nema vremenskog kontinuiteta i da nisu mogli utvrditi tačno vrijeme njegovih aktivnosti u Siriji.

Obrazlažući visinu kazne, sutkinja Mašović je navela da je Odbrana tvrdila da je Ćufurović 19 mjeseci bio u logoru, ali da o tome nisu ponudili dokaze. Iz dokumentacije Crvenog krsta, kako je rekla, može se vidjeti da su Ćufurovića u logoru posjetili dva puta.

Mašović se osvrnula i na snimak sa društvene mreže “Twitter”, koji je Odbrana osporavala, a Tužilaštvo BiH je tvrdilo da je na tom videu Ćufurović s puškom. Prema njenim riječima, policijski službenici su naveli da su primijetili sličnost između fotografija i snimka i da se “najvjerovatnije” radi o optuženom, ali da ne mogu potvrditi sa sigurnošću.

“Sud je pogledao snimak od oko 19 sekundi i fotografije. Vidjeli smo da ima sličnosti, ali ne možemo tvrditi, nemamo dovoljno argumenata. Video nije dovoljno jasan. Iz navedenih razloga ovaj dokaz je ostao nerazjašnjen. U konkretnom slučaju tvrdnja da je Ćufurović na snimku ostala je u sumnji”, pojasnila je Mašović.

Ćufurovića je optužnica teretila da je 21. aprila 2014. godine otputovao u Tursku, gdje je po prelasku preko ilegalnog graničnog prelaza ušao u Siriju, da se bori na strani takozvane Islamske države.

Prema navodima optužnice, Ćufurović je pod imenom Abu Kasim Albosni učestvovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga ISIL-a u Siriji, u jedinici “Bejt Komandos”, koja je kasnije promijenila ime u “El Aksa”.

Tužilaštvo BiH je 12. jula ove godine podiglo optužnicu protiv Ćufurovića, koji je u aprilu deportovan iz Sirije. Od tada se nalazi u pritvoru. Sud BiH je danas Ćufuroviću produžio pritvor, koji može trajati najduže devet mjeseci ili do nove odluke Suda.

Ćufurović je ranije priznao da je 2014. i 2015. godine ratovao u Siriji, da je bio na stražama i u jedinicama.

“Ja sam kao civil 2016. godine uhvaćen na granici s Turskom, sa svojom porodicom. Uhapšen sam i bio sam u vojnom zatvoru”, rekao je Ćufurović.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe na visinu izrečene sankcije.

Emina Dizdarević Tahmiščija