Članak

Istražiteljska saznanja o Gavrilu Steviću iz medija i društvenih mreža

3. Decembra 2019.15:37
Dva svjedoka Tužilaštva Bosne i Hercegovine su danas, na nastavku suđenja Gavrilu Steviću, optuženom za odlazak na ratište u Ukrajinu, govorila o načinu na koji su kao istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prikupljali podatke o boravku optuženog u Ukrajini.

Uposlenici SIPA-inog Odsjeka za borbu protiv terorizma, čije je identitete Sudsko vijeće zabranilo objavljivati, govorili su o analizi sadržaja koji su pronađeni na laptopu i dva mobitela optuženog, te drugim podacima do kojih su došli iz medija i sa društvenih mreža.

Prvi svjedok, dugogodišnji uposlenik SIPA-e koji je radio na istragama odlazaka na ratišta u Siriju, Irak i Ukrajinu, kazao je da je ova policijska agencija tokom 2014. godine dobila prve podatke o odlasku bosanskohercegovačkih građana “na istok Ukrajine, gdje je došlo do sukoba”.

On je rekao da su istražitelji prikupljali podatke razmjenom informacija sa agencijama u BiH, ali i iz drugih zemalja, posebno Srbije, te iz “otvorenih izvora, društvenih mreža i medijskih napisa”.

“Bio je određeni broj osoba koje su regrutovale, javno pozivale na odlazak u Ukrajinu”, kazao je svjedok i dodao da je takve pozive, prema njegovim saznanjima, upućivao državljanin Srbije Bratislav Živković i da su bosanskohercegovački građani najčešće u Ukrajinu odlazili preko aerodroma u Beogradu.

Kako je rekao, državni istražitelji su “informacije o Steviću” dobili kada se on vratio iz Ukrajine.

“Dao je intervju, gdje je detaljno opisao gdje je bio i šta je radio, bilo je tu i fotografija”, kazao je svjedok.

On je naveo da je napravljen razgovor s nekoliko svjedoka “koji su boravili na ratištu u Ukrajini i oni su potvrdili gdje su ga vidjeli”. Svjedok je rekao da su istražitelji došli do saznanja o nekoliko jedinica koje su djelovale u Ukrajini u kojima su bili bosanskohercegovački građani i da ih je najviše bilo u jedinici “Jovan Šević”, kojom je, kako je kazao svjedok, komandovao Bratislav Živković.

Za Stevića je svjedok rekao da je boravio u Lugansku u Ukrajini tokom 2014. godine. Zbog prigovora advokata optuženog Veljka Ćivše, nije dozvoljen odgovor svjedoka o saznanjima da li je Stević bio član neke jedinice, jer su takva saznanja proistekla iz izjava svjedoka koje je istražitelj saslušavao.

Ovaj svjedok Tužilaštva je objasnio da podatke nisu dobijali od ukrajinskih policijskih agencija jer “Ukrajina de facto nije imala kontrolu na tom teritorijom, a jedinice koje su kontrolisale teritoriju nemaju potpisan sporazum s BiH”.

Na pitanje advokata optuženog, koji je u cjelosti prigovorio na svjedočenje, zašto SIPA nije ranije poduzimala ništa prema Steviću ako je imala saznanja da je on u Ukrajini bio 2014. godine, svjedok je odgovorio da nisu imali “dovoljno prikupljenih podataka”.

Državno tužilaštvo tereti Stevića da je 2014. godine, preko Beograda i Moskve, otišao u ukrajinsku regiju Lugansk, gdje se pridružio jedinici “Jovan Šević”. Prema navodima iz optužnice, Stević je zadužio oružje i uniformu te do kraja septembra 2014. obavljao različite vojne aktivnosti, poput patroliranja na punktovima. Optužnica protiv Stevića je prva koju je Državno tužilaštvo podiglo za boravak na ratištu u Ukrajini i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama u toj zemlji.

Drugi svjedok Tužilaštva, također istražitelj SIPA-e, izjavio je da je radio analizu sadržaja dobijenih iz laptopa i dva mobitela optuženog. On je rekao da za jedan snimak – na kojem se vidi osoba u uniformi – ne može tvrditi gdje je nastao, a da se na drugom vidi Bratislav Živković. Nakon prigovora advokata optuženog da se Živković ne spominje u izvještaju o kome svjedok govori, i pitanja predsjedavajućeg Sudskog vijeća Branka Perića kako svjedok može govoriti o kome se radi, svjedok je kazao da istražitelji koji prate odlaske bh. građana na ratište u Ukrajinu znaju kako on izgleda.

Svjedok je rekao da je na laptopu i mobitelima pronađeno još fotografija i snimaka, ali da je on tražio samo fotografije na kojima se vide osobe u vojnoj uniformi i da ostali materijali nisu bili relevantni. On je kazao da je u Stevićevom imeniku pronađeno oko 250 telefonskih brojeva, ali da nisu našli kontakt s nazivom “Bratislav Živković”.

Suđenje se nastavlja 10. decembra.

Semir Mujkić