Reakcije na doživotnu kaznu zatvora Radovanu Karadžiću
Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je rekao da je danas stigla zaslužena kazna, te da žrtve njegovih zločina i svi koji su trpili teror mogu biti zadovoljni, dodavši da se “pravda čekala dvije i po decenije”.
“Pravdu smo čekali dvije i po decenije i dočekali je. Pravda je djelimična, jer Žalbeno vijeće nije uvažilo dokaze da je osim u Srebrenici počinjen genocid u sedam drugih gradova. Nedostatak dokaza ne umanjuje odgovornost nalogodavaca niti izvršioca. Kompletno političko rukovodstvo ratne Republike Srpske presuđeno je za udruženi zločinački poduhvat, genocid i zločine protiv čovječnosti. Te presude ne doživljavamo kao presude srpskom narodu, nego projektu kojeg su predvodili Karadžić i Mladić”, kazao je Džaferović.
Radovan Višković, premijer Republike Srpske, rekao je da je presuda Karadžiću ranije donesena i da se danas samo formalno saopštila, te je naveo kako je Mehanizam za međunarodne krivične tribunale politički, a ne sud koji sudi po pravdi.
“Hiljadu godina su dobili Srbi procesuirani u ovom sudu za zločine, a za zločine nad Srbima niko nije odgovarao”, prokomentarisao je Višković.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je presuda prvom predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću prilično arogantna i cinična i dio ravnanja računa među ranijim presudama Haškog tribunala.
“Mnogi na ovim prostorima su mislili, kada je formiran Haški tribunal, da će biti osigurano neko povjerenje autoritetom onih koji su ga formirali. Vremenom je to izgubljeno jer se ovaj tribunal u značajnom obimu bavio selektivnim pristupom”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, kazao je za Klix.ba da doživotna presuda Radovanu Karadžiću neće nadoknaditi svu bol i traume koje su žrtve preživjele, ali predstavlja djelomičnu satisfakciju da će za svo zlo koje im je naneseno snositi odgovornost njegov glavni kreator.
“Žalosno je da, i nakon 24 godine od završetka rata, imamo one koji ga pokušavaju na različite načine rehabilitovati u očima vlastitih građana, te i dalje nastavljaju propagirati ideologiju mržnje. Ova presuda ostaje kao trajno pisano svjedočanstvo i pouka generacijama koje dolaze da nijedno zlodjelo ne ostaje nekažnjeno”, kazao je Komšić.
Glavni haški tužilac izdao je pismeno očitovanje povodom presude i naveo da je zadovoljan činjenicom da je Karadžiću izrečena doživotna kazna.
“Ovaj sud ga je osudio za njegove zločine na kaznu doživotnog zatvora čime je poslao značajnu poruku da pravda može nadvladati zlo”, rekao je on.
Brammertz je naveo da ova presuda nije protiv srpskog naroda.
“Karadžićeva krivica je njegova lično, a ne njegove zajednice”, dodao je on.
Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, mišljenja je da presuda Karadžiću nema, niti će imati bilo kakve posljedice po Dejtonski mirovni sporazum, Ustav i status RS-a u okviru BiH.
“Haški tribunal je kroz svoju praksu izmislio kategorije ‘komandna odgovornost’ i ‘udruženi zločinački poduhvat’ koje su, gotovo ekskluzivno rezervisane samo za srpske oficire i političke predstavnike, pri čemu je nekima čak presuđeno i za verbalni delikt, bez obzira što srpski politički lideri nisu počinili ratne zločine za koje su osuđeni”, navodi se u Čubrilovićevom saopštenju.
Čubrilović u saopštenju kaže da je ovom sudskom odlukom potvrđeno uvjerenje naroda RS-a da je Haški tribunal pristrasan, selektivan i da je osnovan s ciljem da Srbe i njihove lidere proglasi isključivim krivcima za rat u BiH.
Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić pravosnažno je osuđen pred Mehanizmom za međunarodne krivične tribunale na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici, te zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.
Iz Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” su kazali da su zadovoljni konačnom presudom, smatrajući da je pravda jednog dana i došla.
“Dočekala sam ovaj dan sa zadovoljstvom, da je pravda jednog dana i došla”, istakla je Fadila Efendić, majka iz Srebrenice.
Šehida Abdurahmanović iz Udruženja “Majke enklave Srebrenica i Žepa” je danas kazala kako “žrtve nikada ne mogu biti potpuno zadovoljne”.
Milorad Kojić, direktor Centra za istraživanje rata, rekao je da se želi sve što se dešavalo devedesetih pripisati jednima kao žrtvama, a drugima kao krivcima, te da Žalbeno vijeće apsolutno nije željelo da uvaži nijedan dokaz žalbe.
“Mogu slobodno da kažem i kao čovjek koji je ispred institucije institucionalno pomagao timu Odbrane predsjednika Karadžića, da Žalbeno vijeće apsolutno nije željelo da uvaži nijedan dokaz žalbe. To je još jedan dokaz teze naše da nažalost u ovoj instituciji, koja treba da dijeli pravo i pravdu, ne stanuje pravo i pravda, već određene politike međunarodne zajednice, koje žele isključivo da sve ono što se dešavalo 90-ih godina prepišu jednima kao krivcima, a drugima kao žrtvama”, dodaje Kojić.
Momčilo Krajišnik, prvi predsjednik Narodne skupštine RS-a, smatra da je drugostepena presuda Karadžiću strašna i da ona nikome neće donijeti korist, a donijet će mnogo štete u BiH.
“Iznenađuje me da nijedan dio njegove žalbe nije uvažen. Imao sam optimizam da će Mehanizam pokazati više objektivnosti i da će imati hrabrosti da donese odluku koja je adekvatna. U današnjem vremenu, kada je Haški tribunal u pitanju, teško je da dođemo do pravde i istine”, izjavio je Krajišnik kojeg je Haški tribunal ranije osudio na 20 godina zatvora za zločine nad civilnim bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom.
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović je za portal Faktor istakao da je izricanjem doživotne kazne Karadžiću načinjen korak više ka pravednoj presudi za genocid počinjen u proteklom ratu diljem BiH.
“Nažalost, kvalifikacija genocida je zadržana samo za masakr u Srebrenici i nije proširena na Prijedor i druge opštine koje su bile izložene sličnom karakteru i intenzitetu zločina. Ipak, kroz proces, koji je trajao godinama, je temeljito utvrđena i zapisana istina o zločinačkom poduhvatu vojske na čijem čelu je stajao Radovan Karadžić i koja je počinila najbrutalnije povrede međunarodnog prava na tlu Evrope od vremena završetka Drugog svjetskog rata – kazao je Izetbegović za Faktor.
Političkom, neutemeljenom i skandalozno nepravdom presudu Karadžiću smatra Vukota Govedarica, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS).
“Očigledno je da postoji tendencija da ova presuda Karadžiću bude čak i politički zloupotrijebljena kao presuda srpskom narodu i Republici Srpskoj. Ali, ona definitivno neće umanjiti ni ustavnu, ni političku poziciju Srpske koja je zapisana Dejtonskim mirovnim sporazumom. Ona neće umanjiti ni tragediju koja je bila prisutna na ovim prostorima, niti će umanjiti bol za svim nevinim žrtvama kojih je bilo na sve tri strane”, smatra Govedarica.
Goran Petronijević, advokat Radovana Karadžića, kazao je da “presuda nema veze sa pravdom”.
Petronijević je rekao za RTRS da je presuda činjenično manja u odnosu na krivicu koja je navodno utvrđena, a ipak kazna povećana sa 40 godina zatvora na doživotnu.
“Ovo je jedna vrsta političke odluke i ona nema veze sa pravom”, naglasio je Petronijević.
Staša Zajović, predsjednica Udruženja “Žene u crnom” iz Srbije, kaže da je veoma važno što je presuda Radovanu Karadžiću doživotna. Naglašava da su sve činjenice ukazivale da je to minimum.
“Svi koji su bili podređeni njemu osuđeni su na doživotnu robiju, to je jedan nivo, a drugi nivo veoma važan je što se time vraća povjerenje u međunarodnu sudsku pravdu”, rekla je Zajović.
Ona smatra da za žrtve postoji jedna nepravičnost što nije osuđen i za genocid u sedam opština.
“Bitno je da se na regionalnom planu, prvenstveno mislim na Srbiju, počne s obavezom poštovanja sudskih utvrđenih činjenica i da se prestane s rehabilitacijom osuđenih ratnih zločinaca. Da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka (Ana Brnabić o.p.a.) kao najvažnije ličnosti priznaju genocid i da poštuju odluke međunarodnih sudova pravde”, ističe Zajović.