Stanišić i Simatović: Bošnjaci najbrojniji među žrtvama i raseljenim
Tabeau je precizirala da je 7.136 “minimalan broj potvrđenih žrtava” u opštinama Zvornik, Doboj, Bosanski Šamac, Sanski Most i Bijeljina. Taj broj Tabeau je ipak nazvala “preniskim”, iznoseći procjenu da su ukupno stradale 10.163 osobe.
Od aprila 1992. do decembra 1995. godine, istakla je Tabeau, u pet opština u BiH ubijeno je 5.366 Bošnjaka ili više od 70 odsto svih žrtava.
Najviše žrtava bilo je u Zvorniku (4.153), a među njima su najbrojniji Bošnjaci (3.394). U tom gradu je ubijeno i 327 Srba i jedan Hrvat, dok je nacionalnost 387 žrtava ostala nepoznata, rekla je ona.
Tabeau je izračunala da je stradalo 3,6 odsto Bošnjaka sa popisa stanovništva u BiH iz 1991. godine, dok je kod ostalih naroda taj procenat “manje od jedan odsto”.
Po demografskom ekspertu Optužbe, među žrtvama je bilo i 1.644 “pripadnika vojske”, velikom većinom pripadnika Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), čija su tijela ekshumirana iz masovnih grobnica, ali to ne znači da su nužno “pali u borbama”.
U pet opština iz optužnice bilo je, po nalazu Tabeau, 76.000 izbjeglica i interno raseljenih lica. I tu brojku Tabeau je nazvala “minimalnom” i “preniskom”, ali čvrsto utemeljenom u podacima.
Bivši šef Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Stanišić i operativac te službe Simatović optuženi su za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i BiH.
Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Bošnjaka s velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije.
Unakrsno ispitivanje Tabeau će se nastaviti u četvrtak, 2. maja.