Nema pisanih dokaza o povezanosti paravojski u BiH sa SDB-om Srbije
This post is also available in: English
Potvrđujući da nije pronašao nijedan direktni dokument o toj vezi, vještak je, međutim, ostao pri iskazu da su “arkanovci”, ljudi Kapetana Dragana i druge paravojske, tada po mnoštvu drugih dokaza bile pod kontrolom SDB-a Srbije ili na drugi način povezane s tom službom.
Vještak je naglasio da su, po dokumentima koje je analizirao, u zauzimanju bosanskih opština, 1992., učestvovale i “Crvene beretke”, koje je nazvao formacijskom jedinicom SDB-a Srbije.
Kao jedan od dokaza, naveo je izjavu lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja da je u osvajanju Zvornika, u aprilu 1992., učestvovala i specijalna jedinica SDB-a Srbije.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Stanišićev branilac Wayne Jordash tu Šešeljevu izjavu iz 1993. pripisao je njegovom sukobu s tadašnjim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem.
Vojni ekspert je uzvratio da je Šešelj sličnu izjavu dao i 1995.
Tadašnji šef SDB-a Srbije Stanišić i operativac te službe Franko Simatović Frenki optuženi su za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i BiH, od 1991. do 1995.
Upitan kakve dokaze ima da je Željko Ražnatović Arkan bio povezan sa SDB-om Srbije kada je, u martu 1992., sa svojim ljudima nasilno preuzeo kontrolu nad Bijeljinom, vještak se pozvao na ranije izvještaje obavještajaca JNA iz istočne Slavonije da su “arkanovci” povezani sa SDB-om Srbije.
Kazao je da u svojoj analizi nije pronašao dokumente koji bi pokazali da je u BiH “prestala da postoji” veza između Ražnatovićeve i drugih paravojski sa SDB-om Srbije, koja je postojala u Hrvatskoj.
“Nemam konkretan dokument da je Arkana poslala SDB Srbije da zauzme Bijeljinu, ali se on tamo nije pojavio slučajno. To je bio dio šireg plana”, rekao je vojni vještak Optužbe.
Sličan odgovor, vještak je dao i na pitanje o Ražnatovićevom učešću u zauzimanju Zvornika, tokom kojeg su, po optužnici, Arkanovci počinili zločine nad lokalnim Muslimanima.
Svjedok je ostao pri iskazu da je SDB Srbije, preko tih paravojski i svojih specijalnih jedinica, pomagala snagama bosanskih Srba da ostvare strateške ratne ciljeve od kojih su najvažniji bili razdvajanje od Hrvata i Muslimana i uklanjanje granice među Srbima na Drini.
Unakrsno ispitivanje vojnog vještaka, Stanišićev branilac nastaviće sutra.
Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana s velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije.
Na čelu zločinačkog udruženja bio je, po tužiocima, tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.