Patolog: Iz grobnica u Hrvatskoj ekshumirani ubijeni civili
Analizom zapisnika s obdukcija, koje je i sam obavljao, Strinović je zaključio da je većina žrtava bila ustrijeljena iz vatrenog oružja. Taj nalaz, u unakrsnom ispitivanju, osporavali su branioci Stanišića i Simatovića.
Bivši načelnik Službe državne bezbjednosti Srbije (SDB) Stanišić i operativac te službe Simatović optuženi su za zločine u Hrvatskoj i BiH. Optužnica im na teret stavlja ubistva hrvatskih civila u Erdutu i Dalju u istočnoj Slavoniji i Baranji, te u Škabrnji, Nadinu, Saborskom u Kninskoj krajini, koja su 1991. počinile jedinice SDB-a poput garde Željka Ražnatovića Arkana, “Crvenih beretki” i milicije Krajine.
Stanišića i Simatovića optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH.
Simatovićev advokat Mihajlo Bakrač pitao je Strinovića zašto je u civilne žrtve ubrojao i muškarce koji su, po hrvatskim dokumentima, bili “branjenici” ili regularni vojnici. Bakrač je nabrojao više od 30 takvih osoba sa spiska žrtava ekshumiranih u grobnicama u Saborskom i Škabrnji.
“To mi nije poznato, ne mogu vam pomoći”, odgovorio je vještak Strinović.
Simatovićev branilac dokazivao je, zajedno sa Stanišićevim advokatom Ianom Edwardsom, i da patolozi nisu na obdukcijama mogli pouzdano utvrditi uzrok smrti, ni identitet žrtava čiji su posmrtni ostaci bili teško oštećeni. Kao primjer naveli su slučaj četvoro članova porodice Matovina, čiji su spaljeni posmrtni ostaci pronađeni na zgarištu porodične kuće u Saborskom.
Vještak Strinović to je potvrdio, objašnjavajući da su, u takvim slučajevima, uzrok smrti i identitet žrtava morali biti utvrđeni na osnovu izjava svjedoka i članova porodica. U slučaju porodice Matovina, spaljeni posmrtni ostaci nisu mogli biti čak ni podvrgnuti DNK analizi.
“Dakle, na osnovu forenzičkih nalaza ne znamo ni koliko je tačno ljudi bilo u kući, ni ko su oni… Toliki je bio stepen oštećenja da se ne može tvrditi šta je uzrok smrti”, naznačio je patolog.
Branioci su dovodili u pitanje i druge nalaze iz Strinovićevog izvještaja, sugerišući da je većina žrtava ekshumirana poslije više od pet godina i da je bilo teže utvrditi da li su oštećenja bila nanijeta hicima ili šrapnelima. Strinović je to samo djelimično prihvatio, objašnjavajući da se ta oštećenja na lobanji mogu jasno razlikovati, a na drugim kostima teže.
Suđenje Stanišiću i Simatoviću biće nastavljeno u srijedu, 29. novembra.