Prijave protiv sudija i tužilaca za pristrasnost
This post is also available in: English
Direktor Centra Milorad Kojić je rekao da je na listi i sudija Šaban Maksumić, koji je bio u Sudskom vijeću na suđenju bivšem komandantu snaga Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) u Srebrenici Naseru Oriću, a kojeg je u ponedjeljak Sud BiH nepravosnažno oslobodio optužbi za ubistva srpskih ratnih zarobljenika. Preostala dvojica sudija u Sudskom vijeću nisu bili Bošnjaci.
“Visoko sudsko i tužilačko vijeće bi trebalo osigurati nezavisno, nepristrasno i profesionalno pravosuđe, ali s ljudima koji su zatvarali Srbe tokom rata, ono ne može biti nezavisno, nepristrasno i profesionalno”, kazao je Kojić.
Kojić je dodao da su devetorica sudija i šest tužilaca bili imenovani za vojne sudije tokom rata na osnovu dekreta ratnog Predsjedništva BiH, kao i da su neki bili vojni sudije u ratnim zatvoreničkim logorima, kao što je logor “Viktor Bubanj”, u koji su zatvarani Srbi.
“Protiv nekih od njih podnesene su krivične pritužbe zbog nečovječnog postupanja s ratnim zarobljenicima iz reda srpskog naroda, ali, bez obzira na to, oni su imenovani na pozicije sudija u Sudu ili Tužilaštvu Bosne i Hercegovine”, rekao je Kojić.
Kao odgovor na Orićevo oslobađanje, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je sazvao sastanak svih političkih predstavnika iz entitetskih i državnih institucija.
Sastanak će se održati u subotu u Banjoj Luci, a Dodik je najavio da će predložiti mjere za suspenziju aktivnosti Suda i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj.
Međutim, lideri tri glavne opozicione partije u Republici Srpskoj uputili su otvoreno pismo Dodiku, kazavši da oni neće doći na sastanak jer ne vjeruju da on radi “u skladu sa Ustavom”.
Ured visokog predstavnika (OHR) u međuvremenu je upozorio da bi “jednostrane odluke” koje bi suspendovale ili ograničile jurisdikciju državnog Suda i Tužilaštva u jednom dijelu zemlje bile “protivustavne i neprihvatljive”.