Stanišić i Simatović: Svjedok nije vidio masovno protjerivanje
u istočnoj Slavoniji, u Hrvatskoj, nije vidio masovno protjerivanje Hrvata i Mađara.
Na sugestiju Simatovićevog branioca Mihajla Bakrača, svjedok je tokom unakrsnog ispitivanja kazao i da lično nije vidio da je bilo ko ubijen, protjeran ili zlostavljan.
Upitan od branioca “da li je ikada od nadređenih dobio naređenje da ikoga ubije, protjera ili maltretira”, RFJ-113, koji je na tom području bio policajac, odgovorio je: “Nikada.”
Na sugestiju Simatovićevog advokata da “nije bilo masovnog protjerivanja, osim kad su lokalni Srbi protjerali lokalne Hrvate i Mađare”, svjedok je uzvratio: “Ja ga bar nisam vidio.”
U glavnom iskazu RFJ-113 je ranije posvjedočio da su lokalna Teritorijalna odbrana (TO) i paravojska Željka Ražnatovića Arkana u ljeto 1991. protjerale nesrpske civile iz sela Ćelije i Dalj.
Svjedok je rekao i da su Ražnatovićevi ljudi pobili jedan broj Hrvata i Mađara i bacili ih u bunar.
Prema optužnici, koja nekadašnjeg čelnika Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Stanišića i njenog operativca Simatovića tereti za zločine počinjene u Hrvatskoj, srpska TO u istočnoj Slavoniji bila je pod kontrolom te službe.
Za Ražnatovićevu formaciju u optužnici se navodi da je bila jedinica SDB-a Srbije.
Simatovićeva Odbrana dokazivala je i da Ražnatović u to vrijeme nije bio blizak Iliji Kojiću, pomoćniku ministra unutrašnjih poslova SAO Slavonija, Baranja i Zapadni Srem.
U glavnom iskazu, RFJ-113 je Kojića označio kao agenta SDB-a Srbije koji je imao stvarnu vlast u istočnoj Slavoniji i naoružavao tamošnje Srbe.
Odgovarajući na pitanja Simatovićevog branioca, svjedok je danas potvrdio da je jednom vidio Kojića i Ražnatovića zajedno, ali da ne zna dublje kakav je njihov odnos bio.
Pošto mu je advokat Bakrač predočio da je u februaru 1993. Ražnatović učestvovao u pokušaju nasilnog smjenjivanja Kojića i da je to dokaz da oni nisu sarađivali, RFJ-113 je rekao: “Tada je to bilo tako, ali bilo je više perioda” u njihovom odnosu.
Svjedok je potvrdio i da je na sanducima oružja koji su, preko Dunava, iz Srbije stizali u istočnu Slavoniju bili natpisi “JNA” (Jugoslovenska narodna armija). Te isporuke, po svjedokovom ranijem iskazu, organizovala je, preko Kojića, SDB Srbije.
Simatovićev branilac pitao je danas svjedoka i “da li je pomoć koju ste dobili od MUP-a Srbije bila korisna za uspostavljanje reda i mira, te za sve tri zajednice – Srbe, Hrvate i Mađare”.
“Slažem se”, prihvatio je to RFJ-113. On je kazao i da je “tačno” da se, zbog te pomoći MUP-a Srbije, haotična situacija u istočnoj Slavoniji “popravila”.
Svjedok je rekao i da je svrha dolaska “Frenkijeve jedinice” SDB-a Srbije u istočnu Slavoniju s proljeća 1995. godine bila “da pomogne u odbrani” tog regiona od napada hrvatskih snaga, koji se očekivao poslije njihove uspješne ofanzive na zapadnu Slavoniju.
Na sugestiju Simatovićevog advokata da jedinica “nije imala druge zadatke kad je napad izostao”, RFJ-113 je kazao da nije znao za zadatke “frenkijevaca”.
U glavnom iskazu svjedok je izjavio da su pripadnici te jedinice, na čelu s Vasilijem Mijovićem, zlostavljali lokalno stanovništvo i bavili se kriminalom. Dvojica civila – Srbin i Hrvat – umrli su neposredno pošto su ih “frenkijevci” teško prebili, posvjedočio je ranije ove nedjelje RFJ-113.
On je danas završio svjedočenje, a suđenje će biti nastavljeno u utorak, 3. oktobra, iskazom sljedećeg svjedoka Optužbe.
Stanišića, bivšeg šefa SDB-a Srbije, i njegovog pomoćnika Simatovića optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH. U četiri tačke optuženi su za zločine protiv čovječnosti, a po petoj za kršenje zakona i običaja ratovanja.
Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana sa velikih djelova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije. Na čelu zločinačkog udruženja bio je, po tužiocima, tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.