Bez moći da suspendiraju odluku o provođenju referenduma
This post is also available in: English
Iz Suda BiH je saopćeno da je optužnica odbijena jer iz dokaza Tužilaštva BiH nije moguće izvesti zaključak o postojanju osnovane sumnje da su optuženi počinili krivično djelo “Neizvršenja odluke Ustavnog suda BiH”.
Prema saopštenju Suda BiH, u odluci Ustavnog suda BiH ukazuje se na činjenicu da je izvršenje odluke u nadležnosti Narodne skupštine RS-a i “optuženi nisu imali realnu moć da suspendiraju tu odluku o provođenju referenduma”.
S druge strane, većina članova Komisije za sprovođenje referenduma, kako stoji u saopštenju Suda BiH, iz reda je narodnih poslanika koji su učestvovali u donošenju odluke o referendumu, a nisu “optuženi jer najvjerovatnije uživaju imunitet”.
Tužilaštvo BiH je optužilo Karana, Reljića, Zmijanca i Petkovića da su svojim djelovanjem i aktivnostima, kao predsjednik i članovi Republičke komisije za provođenje referenduma, omogućili realizaciju aktivnosti koje su protivne odluci Ustavnog suda BiH.
Kako je ranije navelo Tužilaštvo, oni su odbili izvršiti konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH, te počinili niz radnji i aktivnosti na provođenju referenduma o Danu Republike Srpske.
“Oni se terete da su svojim radnjama i postupcima, umjesto da postupe po obvezujućoj Odluci Ustavnog suda BiH o privremenoj mjeri i odmah prekinu sve aktivnosti vezane za provođenje referenduma, nastavili kao Komisija raditi na organizaciji i provođenju referenduma, koji je na teritoriji Republike Srpske i proveden 25. septembra 2016. godine, te na taj način sudjelovali u neizvršenju odluke Ustavnog suda BiH”, saopćeno je ranije.
U istom predmetu, kako je saopćeno, donesene su i naredbe o obustavi istrage protiv nekoliko osoba.
Na odluku o odbijanju optužnice Tužilaštvo BiH može podnijeti žalbu u roku 24 sata.