Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Ćazim Hasanspahić je zatražio da Brkiću bude izrečena duža kazna zatvora, istaknuvši da je on otišao na područje Sirije “s umišljajem”.

“On je jedna od prvih osoba koje su se priključile jedinicama takozvane Islamske države. Radi se o osobi koja je ranije osuđivana za nasilna djela”, kazao je tužilac i dodao da bi duža kazna zatvora bila korisna i radi prevencije budućih odlazaka na strana ratišta.

Brkića je Sud BiH krajem maja ove godine prvostepenom presudom proglasio krivim za ratovanje u Siriji i osudio ga na tri godine zatvora. Brkić je proglašen krivim da je od 13. maja 2013. do 5. marta 2014. bio u Siriji i borio se u jedinici ”Mudžahiri Ensarij”.

Brkićev advokat Kerim Čelik je rekao da je žalba Državnog tužilaštva neosnovana te zatražio da se prvostepena presuda ukine zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja.

“Navodi Tužilaštva da je moj branjenik otišao u Siriju s umišljajem nemaju nikakvog osnova s obzirom da to nije ni dokazivano tokom postupka. Vi ćete vidjeti iz dokaza da je moj branjenik otišao u Siriju prije nego što je egzistirala Islamska država, a svakako prije nego što je označena kao teroristička organizacija”, kazao je Čelik.

Branilac je dodao da se jedinica ”Mudžahiri Ensarij” i danas bori protiv Islamske države.

Brkić se također obratio sudijama i rekao da je protivnik Islamske države.

“Nijedan svjedok nije potvrdio da sam bio u bilo kakvoj povezanosti s Islamskom državom. Potvrdili su da sam bio u jedinici koja se borila protiv njih. Teško mi pada ova osuda jer mi muslimani ne volimo Islamsku državu. Da sam kriv, ja bih sam priznao, ali ovo je zabluda, isto kao što je Islamska država zabluda”, kazao je Brkić.

Žalbeno vijeće će odluku donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.