Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH je prihvatio sporazum o priznanju krivice koji je Džinić postigao sa Tužilaštvom BiH.

Prema sporazumu, Džinić je krajem 2013. godine zajedno sa svojom obitelji otputovao u Tursku, odakle se prebacio na područje Sirije i pridružio paravojnim strukturama Islamske države Iraka i Levanta (ISIL).

Kako je ranije saopćeno iz Državnog tužilaštva, Džinić je u oružanim sukobima na području Sirije učestvovao sve do jula 2016. godine.
Džiniću je produžen pritvor do upućivanja na izdržavanje kazne zatvora.

U saopćenju Suda BiH se navodi da je sporazum o priznanju krivice prihvaćen zbog “specifičnih okolnosti slučaja koje imaju karakter osobito olakšavajućih okolnosti”.

“Sud je posebno cijenio činjenicu da je optuženik odveden u Siriju 2013. godine kao maloljetnik, koji je pobjegao sa ratišta, priznao učešće u terorističkim formacijama ISIL-a i izrazio iskreno kajanje”, saopćeno je iz Suda BiH.

Presuda Džiniću bila je zatvorena za javnost, a iz Suda BiH su Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazali da je javnost isključena “zbog interesa državne sigurnosti i zaštite života optuženog”.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.