Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Okružno tužilaštvo u Banjaluci odustalo je od optužbi protiv Ranka Ševarike za ratni zločin počinjen na području opštine Kneževo.

Tužilac Milan Rosić priložio je izmijenjenu optužnicu u kojoj se odustaje od postupka protiv Ranka Ševarike, koji je do sada bio prvooptuženi, dok će se suđenje Radomiru Ševariki nastaviti.

Radomir Ševarika, bivši pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je da je 2. ili 3. oktobra 1992. godine iz podruma Pošte u Kneževu izveo zarobljenike Matu Markovića i Milana Nikića te ih odvezao u selo Borak, gdje su bili položaji VRS-a.

Izveo ih je iz vozila svezanih ruku i počeo ih tući pitajući: “Zašto ste mi ubili braću?”, navodi se u optužnici.

“Radomir Ševarika je šakom udario Markovića, koji je pao na zemlju, i on mu je prišao s nožem u ruci, a neko od vojnika je povikao: ‘Nije srpsko da se kolje, nemoj ga klat'”, stoji u optužnici.

U tom trenutku, prema optužnici, Nikić se odvezao i počeo da bježi prema šumi, nakon čega su ga vojnici ubili, dok je Radomir Ševarika iz automatske puške ispalio rafal u Markovića i ubio ga.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora