Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dušanka Pljevančić je ispričala kako je sa Bučja (općina Goražde) sa drugim osobama dovedena u Sekretarijat opštinskih poslova (SUP) u Goraždu, te da je nakon mjesec dana dovedeno sedam do osam zarobljenika sa Trovrha.

“Tukli su ih, sve sam uši poklapala”, kazala je svjedokinja, dodavši da se nisu susretali s tim zarobljenicima, ali da su čuli njihovo premlaćivanje noću.

Ona je objasnila da su neke osobe koje su bile zatvorene u ćeliji virile i prepoznale određene osobe iz te druge grupe.

“Jednu noć su ih pretukli, a izjutra ih je nestalo”, rekla je Pljevančić, pojasnivši da su zarobljenici tu bili “možda sedam do osam dana”.

Iz priče stražara, kako je navela, saznala je da su ti ljudi bili sa Trovrha.

Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu tereti Muhameda Adžema, Omera Uglješu, Senada Halilovića i Sulju Karkelju, nekadašnje pripadnike Armije BiH (ABiH), za učešće u ubistvima sedam ratnih zarobljenika, pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), počinjenim 17. septembra 1992. godine.

Prema optužnici, oni su zarobljeni 21. augusta 1992., nakon čega su bili zatočeni u zgradi Opštinskog sekretarijata za unutrašnje poslove (OSUP) Goražde, odakle su odvedeni na lokalitet Lađeva stijena u naselju Kopači, gdje su ubijeni.

Na ovom ročištu su pročitana dva iskaza u međuvremenu preminulog svjedoka Muje Čelje.

U iskazu iz 2012. godine, svjedok je ispričao da je pripadao Kopačkom bataljonu Armije BiH (ABiH) i da je oko 18. augusta 1992. godine započeta operacija “Krug”, koja je imala za cilj da se oslobodi lijeva obala Drine.

On je rekao da ima saznanja od vojske sa Trovrha da je tamo zarobljeno osam osoba.

U augustu, kako je naveo, došao je do silosa jer je čuo da se Ratomir Klačar objesio, gdje je i zatekao njegovo tijelo.

Čeljo je u iskazu rekao da je jedne noći, 17. ili 18. septembra, čuo zvuk “tamića”, te izašao ispred kuće u Kopačima (općina Goražde).

“Čuo sam rafalnu pucnjavu u pravcu Lađeve stijene, što mi je bilo čudno jer sam znao da više nije bilo aktivnih dejstava u Kopačima”, kazao je svjedok, dodavši da je nakon deset do 15 minuta iz pravca Lađeve stijene uočio prolazak kombija koji se vratio u Kopače.

On je kazao i da se kasnije po Kopačima pričalo da je “iz Goražda dovedeno sedam Srba sa Trovrha i da su pobijeni”.

U drugom iskazu iz 2013. godine, svjedok je potvrdio navode koje je ranije rekao.

Suđenje će se nastaviti 23. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora