Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Alija Handžić je kazao da je bošnjačko stanovništvo Kulen-Vakufa primilo u junu 1992. ultimatum od srpske strane za predaju oružja i prihvatanje Republike Srpske. Prema njegovim riječima, bošnjačko stanovništvo nije zbog sigurnosti moglo prihvatiti ultimatum, te je istog dana napustilo Kulen-Vakuf.“Ostali su samo stari koji nisu htjeli napustiti ognjište. Mi smo posljednji izašli. Tokom noći došli smo u Orašac. Bili smo smješteni po školi, kućama. Granate su padale i došlo je do prvih žrtava”, naveo je Handžić.Sutradan, kako je rekao, na Bajram, srpska vojska probila je linije u Orašcu.“Počeli smo bježati da nismo na dohvat metka. Oni su odmah zapalili prve kuće. Granata je ubila Mujesiru i njeno dijete. Zaustavili smo se na livadi, na Radolji, nas oko pet hiljada”, prisjetio se Handžić.On je pojasnio da je zbjeg od oko pet hiljada žena, djece i muškaraca stigao do Štrbačkog buka, gdje su ih sustigle srpska vojska i policija, te izvršile razdvajanje. Svjedok je uspio preći most prema Bihaću, ali je, kako je kazao, oko 200 muškaraca odvojeno.“Jedan dio je završio u logoru. Dio je razmijenjen, a dio je nađen u jamama”, izjavio je Handžić.Na ovom ročištu iskaz je dao i Milenko Počuč, nekadašnji vojni policajac Petnaeste bihaćke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), koji je naveo da je bošnjačko stanovništvo iz Kulen-Vakufa, Orašca i okolnih mjesta napustilo to područje 1992. godine.“Čuo sam da su zarobljeni smješteni u Ripaču”, rekao je Počuč i dodao da je vidio preko 100 zatvorenih civila, koje je čuvala civilna policija.On je kazao da je među Vojnom policijom postojala grupa koju su nazivali “Drogeraši” i koja se “nenormalno ponašala”, a u kojoj su, između ostalih, bili izvjesni Piksi, Saša Čorguz, i s kojima se družio njegov badžo Nenad Bubalo.Iako je u istrazi rekao da je i optuženi Željko Stanarević bio u toj grupi, na ročištu to svjedok nije mogao sa sigurnošću potvrditi, kako je naveo, zbog protoka vremena.Tužilaštvo tereti Željka Stanarevića da je, kao vojni policajac Petnaeste bihaćke brigade VRS-a, u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije na mjesta Ripač, Ćukovi, Orašac, Klisa i Kulen-Vakuf (općina Bihać), učestvovao u progonu bošnjačkih civila.Na teret mu je stavljeno da je u junu i julu 1992. učestvovao u ubistvu 11 zatočenika iz objekta u Ripaču, koje je s drugim pripadnicima VRS-a odvezao do jame Bezdan.Svjedok Miroslav Popović je kazao da je bio rezervni policajac u Ripaču i da je dva puta dežurao u servisu, gdje su bili zarobljenici.“To se nalazilo u krugu policije. Koliko su tu ostali – ne znam. Bilo ih je oko 150”, izjavio je svjedok, dodavši da misli da ih je dovela Vojna policija, te da ih je nekoliko dana vodila u kasarnu u Račiće, zbog razmjene.Na ovom ročištu, u ime žrtava koje su ostvarile status šehida, materijalnu naknadu štete za njihove porodice zatražila je Nevzeta Mujčinović iz Udruženja porodica šehida Unsko-sanskog kantona.Suđenje se nastavlja 26. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik zatražio od Federacije izručenje Schmidta, pa se uputio prema Palama
Republika Srpska neće pristati na nametnute promjene Ustava, odnosno na Državni sud i tužilaštvo koji su, prema predsjedniku Republike Srpske, neustavni, kao i na odluke koje donosi “nepriznati“ visoki predstavnik, kazao je Milorad Dodik danas u Istočnom Sarajevu, nakon čega se s pratnjom uputio u pravcu Pala.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt objavio je odluku kojom se obustavljaju sve isplate SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj zbog napada na temeljne principe i ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.
SIPA potvrdila pokušaj hapšenja Dodika