Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH decembar 2023.Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Alma Bravo-Mehmedbašić, vještakinja neuropsihijatrica, pojasnila je da je od Tužilaštva BiH zaprimila dvije naredbe da – na osnovu intervjua, uvida u medicinsku dokumentaciju te uz pomoć drugih radnji – sačini mišljenje o tome da li je optuženi bio sposoban da shvati značaj svog djela, te mišljenje u vezi s njegovim duševnim stanjem, ciljevima i pobudama tokom počinjenja djela.

Prema njenim zaključcima, optuženi Podgora ne boluje od duševne bolesti psihotičnog karaktera, ali je emocionalno nestabilan i impulsivni tip osobe. Kako je kazala vještakinja, optuženi ne podnosi autoritete i zakonske norme, te ima potrebu da kazni krivce.

“On ima svoj sistem vjerovanja i ponašanja, što odstupa od društvenih i zakonskih normi, i zato dolazi do sukoba“, kazala je Bravo-Mehmedbašić.

Vještakinja je rekla da je za optuženog obavezno psihijatrijsko liječenje te da kod emocionalno nestabilnog poremećaja ličnosti postoji opasnost da u budućnosti ponovi novo krivično djelo.

Pojasnila je da optuženom, i u slučaju zatvorske kazne, treba biti omogućeno liječenje, što može doprinijeti poboljšanju i smanjiti mogućnost za ponavljanje krivičnog djela.

Odgovarajući na pitanja branioca Rusmira Karkina, vještakinja je kazala da se u slučaju poremećaja ličnosti radi o ponašanju koje odstupa od društvenih normi, te da nije riječ o duševnoj bolesti u užem smislu. Dodala je da bi, u slučaju određivanja zatvorske kazne, za optuženog najbolje bilo da je smješten s ostalim zatvorenicima, kako u startu ne bi bio etiketiran.

Na upit predsjedavajuće Sudskog vijeća Hasije Mašović, vještakinja je kazala da, iako je nalaz sačinjen u maju, nije potrebno ponovno pregledati optuženog.

Podgora je, na upit predsjedavajuće Mašović, potvrdio da je 2013. dobrovoljno podvrgnut liječenju i da je kontinuirano išao na terapije.

Tužiteljica Ivana Petković je prije iznošenja nalaza i mišljenja vještaka pročitala optužnicu protiv Podgore, prema kojoj se tereti da je 18. aprila 2024. između 21 i 22 sata – s ciljem zastrašivanja stanovništva – svjesno počinio teroristički čin time što je putem mobilnog telefona pristupio društvenoj mreži Facebook, te javno objavio snimak u trajanju od tri minute i 24 sekunde na kojem se nalazi on i upućuje prijetnje uz riječi da je “mudžahedin“.

Prema optužnici, držeći pištolj i nož, između ostalog je uputio riječi: “Vidjet ćete, Allahovi mudžahedini, kako treba kjafire… ko ne podnosi nasilje, nek ne gleda“, čime je počinio teroristički čin prijetnjom na život i na fizički integritet osoba.

Ranije je Sudu BiH dostavljen sporazum o priznanju krivice postignut između optuženog i Tužilaštva BiH, kojim je predložena kazna od godinu i po zatvora, kao i obavezno psihijatrijsko liječenje. Tada je predsjedavajuća Mašović kazala da je potrebno prvenstveno saslušati vještaka, kako bi Sud razmotrio mjeru za optuženog.

Održavanje ročišta za razmatranje sporazuma o krivnji planirano je 5. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima