Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće Suda BiH je kao neosnovane odbilo žalbe Tužilaštva BiH, kao i Mlađenovićeve Odbrane.

Tužilaštvo BiH žalio se na povrede krivičnog postupka, nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, povredu krivičnog zakona, kao i zbog visine kazne.

Mlađenovićeva Odbrana se žalila zbog istih razloga, zatraživši da se ukine presuda u njenom osuđujućem dijelu i njihov branjenik oslobodi.

Mlađenović je za učešće u napadu na civilno bošnjačko stanovništvo u Bratuncu osuđen po zakonu bivše Jugoslavije. Sudsko vijeće je utvrdilo da je Mlađenović uništavao imovinu tako što je grupi vojnika pokazao kuće Bošnjaka koje treba zapaliti, nakon čega su vojnici to učinili, te da je sam izvršio pretres i zapalio jednu kuću.

Mlađenović je oslobođen optužbi za učešće u ubistvima i uništavanju imovine tokom napada na sela Hranča i Glogova u maju 1992. godine, te za komandnu odgovornost. Živković je oslobođen svih optužbi.

Apelaciono vijeće je obavezalo Mlađenovića da nadoknadi troškove sudskog postupka u iznosu od 300 konvertibilnih maraka.

U potvrđenu kaznu Mlađenoviću se uračunava vrijeme koje je, u trajanju oko godinu dana, proveo u pritvoru.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve