Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milivoje Čović, koji je u junu 1992. godine uhapšen i zatočen, ispričao je kako je iz zatočeničkih objekata s područja općine Hadžići vođen na druge lokacije da obavlja radove. Opisao je kako je u januaru 1993. iz “Krupe” doveden u Hrasnicu, odakle je svakodnevno vođen na kopanje rovova.

“Ponekad su nas maltretirali u rovovima, jer tamo nas policija preda stražarima. Tako su mene jednom odveli u bunker, gdje sam provociran psihički. A jednom sam i pretučen kad smo boravili u jednoj kući”, kazao je on.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Ðelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Svjedok je rekao da je u aprilu 1993. godine iz Hrasnice vraćen na područje Hadžića, gdje je do 1995. boravio u više zatočeničkih objekata. U junu 1995. odveden je u Sarajevo, gdje je, kako je ispričao, prilikom obavljanja radova ranjen.

Govoreći o situaciji na području Tarčina neposredno pred rat, svjedok je kazao da je u njegovom selu, u kojem su živjeli isključivo Srbi, svaka kuća dobila oružje.

“Svaka kuća u selu je imala oružje. Dao ga je Krstić Lazar, da se možemo braniti ako nas neko napadne, ali se nije krilo da se to ima”, rekao je Čović, dodavši kako je on prije hapšenja svoje oružje predao.

Svjedočeći o boravku u “Silosu” i “Krupi”, kazao je da ga stražari nisu tukli, ali da je čuo da se to dešavalo drugim zatvorenicima. Nakon više od tri godine provedene u zatočeništvu, svjedok je u jesen 1995. razmijenjen.

Čović je svjedočio putem videolinka iz Sjedinjenih Američkih Država.

Suđenje će se nastaviti 23. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
SIPA-u napustila dvojica uposlenika, a ne 20 kako tvrdi Karan
Dva zaposlena u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) kojima je prebivalište na teritoriji Republike Srpske zvanično su podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa sa SIPA-om, ne navodeći svoje razloge, potvrdila je Detektoru glasnogovornica Agencije Jelena Miovčić, dok je ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan ranije rekao da je 20 uposlenika SIPA-e prešlo u ovo ministarstvo.
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku