Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Sudija Meron je u svojoj odluci naveo da Apelaciono vijeće nema ovlasti da preispituje svoje pravosnažne odluke, te je zbog toga odbio prijedlog da se ponovno razmatra Perišićeva krivica.

“S obzirom da Tužilaštvo nije ponudilo ubjedljive razloge kako bi u interesu pravde odustalo od ovih pravila Tribunala, zahtjev se odbija”, stoji u odluci.  

Prvostepenom presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Perišić je proglašen krivim da je “pomagao i podržavao” zločine u BiH i Hrvatskoj, te je osuđen na 27 godina zatvora.

Međutim, ova presuda je ukinuta u februaru prošle godine, kada je Perišić oslobođen krivice.

Theodor Meron, predsjedavajući Apelacionog vijeća Haškog tribunala, obrazlažući tu presudu rekao je da Tužilaštvo nije dokazalo da je Perišić davao “konkretnu usmjerenu pomoć” pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) koji su činili zločine u Srebrenici i Sarajevu.

Haško tužilaštvo je početkom februara ove godine podnijelo zahtjev da se preispita presuda Perišiću, budući da je, kako su naveli, Apelaciono vijeće u drugom predmetu Tribunala zaključilo da je pri oslobađanju Perišića došlo do pogrešne primjene pravnih principa, s obzirom da je po prvi put zatražen dokaz o “konkretno usmjerenoj pomoći” kao elementu zločina.

Perišić je zatražio da se prijedlog Optužbe odbije kao neosnovan.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović