Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon obnovljenog suđenja, oni su proglašeni krivima za mučenje i nečovječno postupanje prema zarobljenicima hrvatske nacionalnosti u većem broju zatočeničkih objekata.

U ovoj presudi, Apelaciono vijeće je primijenilo Krivični zakon iz bivše Jugoslavije, prihvatajući zaključke iz presude suda u Strasbourgu.

“U ovom predmetu nije bilo smrtnih posljedica i smatrali smo da se može ići prema minimumu zakonske kazne, kako je to obrazloženo u presudi Maktoufu i Damjanoviću”, kazao je Hilmo Vučinić, predsjedavajući Apelacionog vijeća. 

Prvostepenom presudom iz novembra 2011. godine, Dautović je bio osuđen na 13, a Gasal šest godina zatvora, dok je Kukavica bio oslobođen. Oni su tada bili osuđeni po Krivičnom zakonu BiH za zločin protiv civilnog stanovništva.

Mađutim, kako je objasnio Vučinić, Apelaciono vijeće nije pronašlo dokaze da su oštećeni u ovom predmetu imali status civila niti je Tužilaštvo to u optužnici preciziralo.

Dautović je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član ratnog Predsjedništva u Bugojnu, proglašen krivim jer je dozvolio da zarobljenici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su se predali i položili oružje, budu zatočeni u neuslovnim prostorijama.

Vijeće je zaključilo da je on znao da su pripadnici SJB-a mučili zarobljenike i nečovječno postupali prema njima, ali da to nije spriječio iako je bio dužan zbog pozicije koju je obavljao.

Gasal, nekadašnji upravnik logora na stadionu “Iskra”, gdje je bilo zatočeno oko 300 Hrvata, i Kukavica, komandir obezbjeđenja u ovom objektu, proglašeni su krivima što su dozvoljavali odlazak zarobljenika na prinudne radove na prve borbene linije, gdje im je život bio ugrožen.

“Iako su znali za mučenje zarobljenika u logoru stadiona ‘Iskra’, nisu preduzeli mjere da to spriječe. Mogli su zabraniti ulazak pripadnicima Armije BiH ili prijaviti počinioce, ali to nisu učinili”, naveo je Vučinić.

Kad je riječ o visini kazne, Vučinić je obrazložio da je Vijeće imalo u vidu da Dautović nije lično počinio ova djela, osim izdavanja naredbi i dozvola, a da su Gasal i Kukavica bili pomagači.

Na presudu Apelacionog vijeća, žalbu može uložiti jedino Kukavica jer je prvostepenom presudom bio oslobođen krivice.

Za Dautovića i Gasala ovom presudom okončano je suđenje koje je trajalo skoro šest godina.   

U izdržavanje kazne biće im uračunato vrijeme provedeno u pritvoru – oko godinu i deset mjeseci.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve