Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U optužnici se navodi da je Sarić svjesno pomagao članovima udruženog zločinačkog pothvata u počinjenju genocida tokom kojeg je prisilno premješteno 40.000 stanovnika i ubijeno više od 7.000 bošnjačkih dječaka i muškaraca.

Sarić je optužen da je u julu 1995. zapovijedao policijskim snagama koje su na području Srebrenice učestvovale u pretresima i prisilnom premještanju bošnjačkog stanovništva prema Potočarima, kao i odvajanju muškaraca i dječaka koji će kasnije biti pogubljeni.

Kako je ranije navelo Tužilaštvo BiH, Sarić se tereti i da je izdao naredbu pripadnicima policije da osiguravaju putnu komunikaciju Bratunac – Konjević Polje, te vrše zarobljavanje više hiljada Bošnjaka, koji su preko šume pokušavali izaći iz Srebrenice, a na koje je pucano iz pješadijskog i artiljerijskog naoružanja.

“Muškarci su pozivani na predaju, a nakon što bi se predali, nije im ukazivana ljekarska pomoć iako je dio njih bio ozbiljno ranjen, već su im oduzimane lične stvari, poslije čega su pripadnici specijalne brigade policije Jahorina, kod jedne kuće u Sandićima, izvršili strijeljanje 15-20 Bošnjaka”, smatra Tužilaštvo BiH.

Nakon toga, kako stoji u optužnici, pripadnici odreda specijalne brigade policije Šekovići, učestvovali su u sprovođenju više stotina zarobljenika u Zemljoradničku zadrugu Kravica, gdje je njih oko 1.000 pogubljeno.

Prvostepenom presudom Suda BiH, Goran Sarić je 28. avgusta osuđen na 14 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog na području Sarajeva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu