Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U optužnici se navodi da je Sarić svjesno pomagao članovima udruženog zločinačkog pothvata u počinjenju genocida tokom kojeg je prisilno premješteno 40.000 stanovnika i ubijeno više od 7.000 bošnjačkih dječaka i muškaraca.

Sarić je optužen da je u julu 1995. zapovijedao policijskim snagama koje su na području Srebrenice učestvovale u pretresima i prisilnom premještanju bošnjačkog stanovništva prema Potočarima, kao i odvajanju muškaraca i dječaka koji će kasnije biti pogubljeni.

Kako je ranije navelo Tužilaštvo BiH, Sarić se tereti i da je izdao naredbu pripadnicima policije da osiguravaju putnu komunikaciju Bratunac – Konjević Polje, te vrše zarobljavanje više hiljada Bošnjaka, koji su preko šume pokušavali izaći iz Srebrenice, a na koje je pucano iz pješadijskog i artiljerijskog naoružanja.

“Muškarci su pozivani na predaju, a nakon što bi se predali, nije im ukazivana ljekarska pomoć iako je dio njih bio ozbiljno ranjen, već su im oduzimane lične stvari, poslije čega su pripadnici specijalne brigade policije Jahorina, kod jedne kuće u Sandićima, izvršili strijeljanje 15-20 Bošnjaka”, smatra Tužilaštvo BiH.

Nakon toga, kako stoji u optužnici, pripadnici odreda specijalne brigade policije Šekovići, učestvovali su u sprovođenju više stotina zarobljenika u Zemljoradničku zadrugu Kravica, gdje je njih oko 1.000 pogubljeno.

Prvostepenom presudom Suda BiH, Goran Sarić je 28. avgusta osuđen na 14 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog na području Sarajeva.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra