Ponedjeljak, 27 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće je djelimično uvažilo žalbu branioca optuženog i preinačilo prvostepenu presudu iz novembra prošle godine samo u dijelu koji se odnosi na kaznu. 
Macić je proglašen krivim da je 1992. godine, kao pripadnik Armije BiH (ABiH), počinio zločin nad srpskim stanovništvom u logoru Čelebići.
On je proglašen odgovornim za ubistvo Milorada Kuljanina, učešće u premlaćivanju Šćepe Gotovca, koji je nakon toga preminuo, te u još tri slučaja fizičkog zlostavljanja zatočenika.
Macić je oslobođen optužbi po dvije tačke optužnice.
U izdržavanje kazne će mu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 15. novembra 2012. godine.
Najčitanije
Saznajte više
Osam mjeseci bez tužilačke odluke za veličanje logora u Prijedoru
Okružno javno tužilaštvo u Prijedoru, ni nakon osam mjeseci od događaja na kojem su se prilikom muzičkog festivala u ovom gradu isticale majice na kojima se veličaju tri logora, nije donijelo tužilačku odluku, što bivši logoraši tumače kao određeno odobravanje.
„Žene u crnom” se najoštrije protive puštanju Ratka Mladića na liječenje u Srbiju
"Žene u crnom" oštro se protive zahtjevu da se na liječenje u Srbiju privremeno pusti Ratko Mladić, osuđen na doživotni zatvor zbog genocida i drugih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini, saopštile su aktivistice nakon što je u medijima objavljeno da je porodica poslala zahtjev Mehanizmu za krivične sudove u Haggu (MMKS) zbog njegovog zdravstvenog stanja.
Odgođen disciplinski postupak sutkinji iz Banje Luke
Zatražena disciplinska odgovornost za sudiju iz Goražda