Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na sastanku održanom u četvrtak, 16. maja – kojem su prisustvovali predstavnici Kantonalnog suda i tužilaštva u Travniku, Ministarstva unutrašnjih poslova Srednjobosanskog kantona (MUP SBK), OSCE-a i desetak novinara – izraženo je zadovoljstvo napretkom u saradnji sa pravosuđem koji je ostvaren u proteklom periodu, ali je istaknuto da je potrebno nastaviti raditi na poboljšanjima.

Novinari SBK-a su izrazili posebno zadovoljstvo saradnjom sa Kantonalnim tužilaštvom u Travniku, kazavši da je glasnogovornik te institucije dostupan medijima i voljan da odgovara na upite.

S druge strane, novinari su otkrili da MUP i Kantonalni sud nemaju glasnogovornika, što u određenim situacijama usporava saradnju.

Također je istaknuto da pravosudne institucije vrlo rijetko ili nikako ne objavljuju saopćenja ili organizuju konferencije za štampu, te da Kantonalni sud raspored suđenja za narednu sedmicu objavljuje sa brojem predmeta, a ne imenima optuženih, što otežava praćenje novinarima.

Na sastanku se posebno razgovaralo o praksi anonimizacije sudskih odluka kao o problemu u saradnji sa pravosuđem. Predstavnici Kantonalnog suda su izrazili stav kako je praksa anonimiziranja dokumenata suda i tužilaštva, u cilju zaštite ličnih podataka optuženih osoba, pravilna, jer bi u suprotnom došlo do kršenja ljudskih prava ovih osoba.

Nasuprot tome, novinari su kazali da se na ovaj način onemogućava pravo javnosti da dobije uvid u rad pravosuđa i istovremeno krše ljudska prava novinara.

Predstavnici AIS-a su također istakli da anonimiziranje sudskih presuda predstavlja kršenje Zakona o krivičnom postupku, koji nalaže da su suđenja javna, osim u iznimnim okolnostima, te onemogućava pravosuđu da služi kao korektiv u društvu, odnosno da javnim presudama utiče na to da se umanji rizik od ponavljanja zločina.

Novinari Srednjobosanskog kantona su kazali da usprkos praksi anonimiziranja, oni uspijevaju dobiti lične podatke osumnjičenih i optuženih osoba kroz neformalne izvore, ali je izražena potreba ojačavanja službenih kanala za dobivanje informacija.

S obzirom da su predstavnici pravosudnih institucija istakli da problem u saradnji predstavlja i slaba obrazovanost novinara o radu sudova i tužilaštava, predstavnica AIS-a je prisutnim novinarima održala i kratko predavanje o osnovama profesionalnog sudskog izvještavanja.

Naredni sastanak AIS-a bit će organizovan u Istočnom Sarajevu.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Još nije kasno da se pronađu osobe nestale u ratu
    Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Kosovo potpisaće novi plan kojim će se obavezati da će zajedno raditi u cilju pronalaženja i identifikovanja osoba koje se i danas vode kao nestale u ratovima 1990-ih godina, piše Kathryne Bomberger iz Međunarodne komisije za nestala lica.
    Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
    BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
    BIRN-ov film prikazan u Zenici
    Pravosudne institucije prihvataju smjernice VSTV-a
    Banjalučko tužilaštvo prihvatilo smjernice
    Poboljšana saradnja medija i institucija