Ponedjeljak, 6 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Obzirom da Sud BiH nije obaviješten da li su optuženima uredno dostavljeni pozivi za ovo ročište, naknadno će biti odlučeno da li će ponovo biti zakazan termin za izjašnjenje.

“Prije dva mjeseca je otišao poziv, ali nismo dobili povratnice”, kazao je sudija Ljubomir Kitić.

Cvijetin Adamović, branilac Milidragovića, i Milana Borovačanin-Bulić, braniteljica Golijanina, kazali su da nisu imali nikakvog kontakta sa optuženima.

Tužilac Ibro Bulić predložio je da se, ukoliko porodice oštećenih daju pristanak, ovaj predmet ustupi Srbiji, s obzirom da su optuženi nedostupni.

“Postoji ozbiljan problem oko animiranja nasljednika oštećenih. Pokušat ćemo da vidimo stavove udruženja. Ukoliko daju saglasnost, predlažemo da se ustupi krivično gonjenje. Postoje četiri udruženja. Ništa ovdje nije sigurno, ali ćemo obavijestiti sud”, kazao je Bulić.

Prema optužnici, Milidragović, kao komandir voda Centra za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije Republike Srpske (RS), i Golijanin, kao zamjenik komandira voda u Centru, u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine počinili su genocid.

Milidragović ima prebivalište u Beogradu i državljanstvo Srbije, kao i Golijanin, koji je nastanjen u Sremskoj Kamenici (Srbija).

Najčitanije
Saznajte više
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Miroslav Kraljević, načelnik opštine Vlasenica, izjasnio se da nije kriv zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih za ratne zločine.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Federalno tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva podigao je optužnicu protiv Behrije Huseinbegović, Tomislava Zubaka, Josipa Raiča, Nikole Čate te pravnog lica “WDG d.o.o.” Vitez zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.