Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Autori publikacije – koja je izdata uz podršku Fondacije Konrad Adenauer – zaključili su kako su mediji s područja bivše Jugoslavije iz različitih uglova predstavili ove događaje.Na promociji je istaknuto kako izvještaji medija u Bosni i Hercegovini odražavaju entitetsku podijeljenost zemlje, dok je u Srbiji Mladić, koji je optužen za genocid i druge zločine u BiH, predstavljen kao estradna ličnost. U fokusu medija u Hrvatskoj bilo je razočarenje što Mladić nije optužen za zločine počinjene u toj zemlji.“Žalosno je što nemamo iste poglede i mislim da smo tako zarobljeni u paralelnim svjetovima, koji su potpuno različiti”, kazala je Gordana Igrić, urednica publikacije.Marija Ristić, novinarka koja je analizirala tekstove medija iz Srbije, rekla je da su izvještaji bili trivijalni i da je veća pažnju poklanjana onome što je Mladić radio u vrijeme hapšenja i kakav tretman je imao u Haškom tribunalu nego zločinima za koje je optužen.“Takva vrsta izvještavanja je ustvari testament nespremnosti da se Srbija i njeni građani suoče s njenom prošlošću”, kazala je Ristić.Erna Mačkić, analitičarka iz BiH, rekla je kako su novinarski tekstovi medija u entitetima svojevrstan odraz komentara političara tokom hapšenja i procesuiranja Mladića.“U Federaciji je vladalo oduševljenje, dok se u Republici Srpskoj pisalo kako sudu treba prepustiti utvrđivanje Mladićeve krivnje za zločine počinjene u BiH, također zanemarujući izjave žrtava”, naglasila je Mačkić.Boris Pavelić, novinar iz Hrvatske, na promociji je kazao kako se u toj zemlji najviše osuđivao Haški tribunal, koji je do 16. novembra 2012. bio najgori sud, a kada su oslobođeni hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač, postao je najbolji.O pitanjima koja nisu bila u fokusu medija govorio je historičar Christian Axboe Nielsen, koji se osvrnuo i na ulogu Haškog tribunala, istaknuvši da rad ovog suda s historijskog aspekta neće vrijediti ukoliko nacionalni sudovi ne nastave posao.Prema riječima Nerme Jelačić, glasnogovornice Haškog tribunala, rezultati rada i učinkovitosti ovog suda najbolje će se moći sagledati s vremenske distance od desetak godina.

Povezane vijesti
Saznajte više
Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
Pozitivne reakcije na “Nečujni krik” u Trebinju
Utorak, 16.12.2014 (19:00-21:00) - O zločinima treba govoriti da bi se došlo do istine i procesuiranja, zaključeno je na diskusiji nakon prikazivanja filma “Nečujni krik” Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH) u Trebinju.
“Nečujni krik” prikazan u Banjoj Luci
Premijerno prikazan film “Nečujni krik”
BIRN-ov film prikazan povodom Međunarodnog dana mira
BIRN BiH na prvom WARM festivalu