Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na sastanku održanom u srijedu, 12. septembra, u Sarajevu, članovi AIS-a su ponovili da sve teže izvještavaju sa suđenja za ratne zločine s obzirom da Državno tužilaštvo već izvjesno vrijeme ne dostavlja optužnice javnosti, a uz to je i Sud BiH u martu donio pravilnik kojim je ograničen pristup informacijama.

Kako je rečeno na sastanku, prijava kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama, koju je AIS, skupa sa Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN) BiH, uputio Uredu Ombudsmana BiH zbog ovih odluka, u završnoj je fazi, te će uskoro biti objavljen zaključak ove institucije.

AIS je izrazio uvjerenje da će zaključak biti povoljan po transparentnost i novinare, te da će na taj način olakšati izvještavanje iz sudnica u BiH.

Ukoliko bude potrebno, AIS je najavio i da će poslati i tužbu Ustavnom sudu BiH kojom bi ukazao na neosnovanost “Pravilnika o ostvarivanju pristupa informacijama pod kontrolom suda i saradnji sa zajednicom” Suda BiH, kao i “Uputa o načinu anonimizacije sudskih odluka, audio/video zapisa ročišta i drugog informativnog sadržaja”, koji su usvojeni ranije ove godine a ograničavaju pristup suđenjima za ratne zločine.

S obzirom da se ovim odlukama potpuno anonimiziraju presude za ratne zločine, AIS je donio odluku da će se u narednom periodu napraviti analiza koliko je u toku ove godine objavljeno presuda koje sadrže samo inicijale osuđenih osoba, a iz kojih se ne može zaključiti koja je individua što je počinila ratne zločine.

AIS je donio odluku i da će u naredna tri mjeseca posjetiti četiri lokalne zajednice – Orašje, Brčko, Trebinje i Istočno Sarajevo – u kojima će se organizirati sastanci novinara i predstavnika pravosuđa, te bi se razgovaralo o problemu anonimizacije sudskih odluka.

Kako je zaključeno, ovi sastanci će biti od velike koristi, s obzirom da bi se njima poboljšala saradnja između entitetskih pravosudnih organizacija i novinara, te bi se vidjelo da li i sudovi u Republici Srpskoj, Federacii BiH i Brčko Distriktu namjeravaju anonimizirati sve svoje odluke.

Prvi sastanak, kako je odlučeno, bit će organiziran u Orašju krajem septembra ove godine, a uz predstavnike pravosudnih organizacija iz Posavine, bit će pozvani i predstavnici suda i tužilaštva Tuzlanskog kantona.

U oktobru će biti organiziran sastanak s medijima i predstavnicima pravosuđa iz Brčko Distrikta, dok će u novembru biti organizirani sastanci u Trebinju i Istočnom Sarajevu.

Krajem godine, AIS će uz pomoć BIRN-a organizirati godišnju konferenciju, na koju će biti pozvani predstavnici državnog pravosuđa, a razmijenit će se argumenti u vezi sa anonimizacijom i preporukama proisteklim iz odluke Ombudsmana BiH.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Još nije kasno da se pronađu osobe nestale u ratu
    Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Kosovo potpisaće novi plan kojim će se obavezati da će zajedno raditi u cilju pronalaženja i identifikovanja osoba koje se i danas vode kao nestale u ratovima 1990-ih godina, piše Kathryne Bomberger iz Međunarodne komisije za nestala lica.
    Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
    BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
    BIRN-ov film prikazan u Zenici
    Pravosudne institucije prihvataju smjernice VSTV-a
    Banjalučko tužilaštvo prihvatilo smjernice
    Poboljšana saradnja medija i institucija