Utorak, 24 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vještak Kasim Brigić objasnio je da su smanjenu sposobnost kod optuženog prouzrokovali alkohol i okolnosti koje su vladale zbog pada Srebrenice.

“Nedžad Orić je osoba sa psihopatskim poremećajem u ponašanju, a učešće u ratu je dovelo do posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP). Alkohol koristi da bi potisnuo strah i anksioznost. U vrijeme izvršenja krivičnog djela, Orić je bio u stanju srednjeg stepena pijanstva. Okolnosti pada Srebrenice imale su utjecaja na formiranje ličnosti”, kazao je Brigić.

Orić je optužen zajedno sa Hamedom Salihovićem i Azemom Ahmićem da su, kao pripadnici Armije BiH (ABiH), 17. jula u mjestu Jasenica kod Srebrenika pretukli Stevu Tešića, nanijevši mu višestruke prijelome, jer je “odbio useljavanje izbjeglica iz Srebrenice u svoju kuću”.
    
Tešića su, kako se navodi, dok je još bio u besvjesnom stanju, unijeli u autobus te odvezli do kasarne u mjestu Ciljuge na području općine Živinice i ostavili da leži na zemlji. Istu noć, neko je Tešiću nanio ranu na vratu, zbog čega je preminuo.

Na suđenju je svjedočio i optuženi Salihović, koji se izvinio zbog svega što je učinjeno.

“Sva trojica smo ga ugurali u autobus, a i danas se pitam zašto smo to uradili”, naveo je Salihović i dodao da je on upravljao autobusom i da se nije okretao, mada je čuo da Tešića neko tuče.

Saslušanjem optuženog i vještaka, okončan je dokazni postupak, a 27. avgusta bit će iznesene završne riječi.

                                                                                                                                   A.H.
                                                                                                                                                 

Najčitanije
Saznajte više
Republika Srpska osniva pomoćni sastav policije
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici je utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije.
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Potrebno zaštititi branioce ljudskih prava u Bosni i Hercegovini
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH