Nedjelja, 6 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Problem objavljivanja optužnica na web stranicama nastao je nakon odluke Agencije za zaštitu ličnih podataka da se zaštite podaci optuženih za ratne zločine i druga krivična djela.

Jedan od predstavnika AIS-a obavijestio je prisutne da postoji mogućnost da se dobiju redigovane optužnice od Tužilaštva BiH, na osnovu zahtjeva koji uputi određena medijska kuća.

“Ova odluka je proizašla iz Zakona o zaštiti ličnih podataka, a i svjesni smo da Sud i Tužilaštvo moraju djelovati u skladu sa Zakonom, ali isto tako to ne znači da se u tim optužnicama treba redigovati broj žrtava ili ime suda”, istakla je jedna od članica AIS-a.

Članovi AIS-a su se osvrnuli i na nepostojanje sedmičnih press-konferencija Tužilaštva i Suda BiH, ističući da i nakon višebrojnih zahtjeva, mediji od Suda i Tužilaštva dobijaju isti odgovor o “nepostojanju tehničke podrške” za održavanje tih sastanaka.

Kao moguće rješenje ovih problema, članovi AIS-a su se složili da bi trebali početkom sljedeće godine održati zajednički sastanak sa novim predsjednikom Suda BiH i sa glavnim tužiocem Tužilaštva BiH, kako bi im predočili ozbiljnost problema s kojim se mediji svakodnevno suočavaju tokom izvještavanja sa suđenja za ratne žločine.

Članovi AIS-a su na ovom sastanku identifikovali i problem “zatvorenosti” lokalnih sudova i tužilaštava u BiH. Kao primjeri navedni su nedavni pokušaju komunikacije sa Okružnim tužilaštvom iz Istočnog Sarajeva, koje se skoro u potpunosti oglušilo na zahtjeve za razgovor sa glavnim tužiocem.

Predstavnici AIS-a su zaključili da trebaju identifikovati lokalne zajednice u kojima su ovi problemi najizraženiji, te ih pokušati riješiti medijacijom između predstavnika pravosudnih institucija i predstavnika medija iz tih lokalnih zajednica.

Članovi AIS-a također su zaključili da će u januaru 2011. godine održati zajednički sastanak sa članovima Asocijacije iz lokalnih zajednica, na kojem će se utvrditi plan rada za sljedeću godinu, te strategija dijaloga između pravosudnih tijela i medija u cijeloj BiH.

Sastanku AIS-a prisustvovali su: Merima Husejnović, Marija Taušan, Aida Alić, Denis Džidić, Albina Sorguč, Dragana Erjavec, Erna Mačkić, Velma Šarić, Muamer Selimbegović, Sabina Woelkner i Amila Nezirović.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Još nije kasno da se pronađu osobe nestale u ratu
    Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Crna Gora i Kosovo potpisaće novi plan kojim će se obavezati da će zajedno raditi u cilju pronalaženja i identifikovanja osoba koje se i danas vode kao nestale u ratovima 1990-ih godina, piše Kathryne Bomberger iz Međunarodne komisije za nestala lica.
    Predstavljene analize o terorizmu, korupciji i kriminalu
    BIRN BiH predstavio analizu procesuiranih predmeta iz oblasti terorizma, korupcije i organizovanog kriminala i novi web portal detektor.
    BIRN-ov film prikazan u Zenici
    Pravosudne institucije prihvataju smjernice VSTV-a
    Banjalučko tužilaštvo prihvatilo smjernice
    Poboljšana saradnja medija i institucija