Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok KO6 obavijestio je Odjel za podršku svjedocima Suda BiH da se nalazi u Švicarskoj „na liječenju“ i da nije „uopšte znao da treba svjedočiti“.

„Svjedok je inače lošeg zdravstvenog stanja, očekuje operaciju i rekao je da vjerovatno neće moći svjedočiti u ovom procesu“, saopćila je Vesna Jesenković, predsjedavajuća Sudskog vijeća.

Svjedok KO6 je iskaz trebao dati na suđenju Saši Zečeviću, Radoslavu Kneževiću, Petru Čivčiću, Branku Topoli i Marinku Ljepoji, optuženima za sudjelovanje u ubojstvima oko 200 muškaraca na Korićanskim stijenama 21. augusta 1992. godine.

Prema navodima optužnice Zečević, Knežević, Čivčić i Ljepoja su u to vrijeme bili pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

Tužilaštvo tvrdi da je svjedok KO6 znao za ročište i da nisu tačni njegovi navodi, te da je „i ranije odbijao da pristupi na drugim suđenjima”.

„Još prije 24. augusta, kada smo i predali plan saslušanja svjedoka za septembar, mi smo kontaktirali svjedoka. Mi ćemo sada tražiti vještačenje njegovog zdravstvenog stanja u skladu sa zakonom“, rekla je tužiteljica Slavica Terzić.

Za zločin na Korićanskim stijenama pred Sudom BiH se sudi i Zoranu Babiću, Miloradu Radakoviću, Miloradu Škrbiću i Željku Stojniću, bivšim pripadnicima Interventnog voda kao i Dušanu Jankoviću za kojeg Tužilaštvo smatra da je u to vrijeme bio komandir SJB Prijedor.

Učešće u ovom zločinu su do sada priznali bivši policajci Damir Ivanković, Gordan Đurić i Ljubiša Četić, koji su osuđeni na 14, osam i 13 godina zatvora.   

Naredni glavni pretres zakazan je za četvrtak, 30. septembar 2010. godine.

D.S.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović