Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Odbranâ 11 optuženih za genocid počinjen nad Bošnjacima zatočenim u selu Kravica tvrdi da je u julu 1995. godine na području Srebrenice bio Milan Lukić, haški optuženik.

“Lako je optužiti ove ljude ovdje, ali dajte da saznamo pravu istinu”, rekao je Miodrag Josipović, dodavši da “ne želi” dalje pričati o Lukiću jer je “i danas opasno pričati o njemu”.

Josipović je bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti Bratunac i pozvan je kao zajednički svjedok 11 Odbranâ.

Miloš Stupar, Milenko Trifunović, Petar Mitrović, Brano Džinić, Aleksandar Radovanović, Slobodan Jakovljević, Miladin Stevanović, Velibor Maksimović, Dragiša Živanović, Branislav Medan i Milovan Matić optuženi su za strijeljanje oko 1.000 Bošnjaka na farmi u selu Kravica.

Miodrag Josipović je rekao kako je o “problemima” u selu Kravica saznao od komandanta Drugog odreda Šekovići, kojem nije znao ime, nego samo nadimak “Oficir”.

“On mi je rekao da se desio taj eksces, da je jedan čovjek poginuo”, ispričao je Josipović i dodao da je znao kako je u to vrijeme na području Srebrenice bio “Milan Lukić iz Višegrada”, te da sama ta činjenica “sve govori”. Svjedok nije obrazložio ovu svoju tvrdnju.

Milan Lukić, bivši vođa paravojne formacije “Beli orlovi”, poznate i pod imenom “Osvetnici”, u Haagu se tereti za zločine protiv čovječnosti počinjene u Višegradu između aprila 1992. i oktobra 1994. godine i kršenja zakona i običaja rata.

Svjedok je rekao da niti jednog od optuženih ne može povezati sa događajima u Kravici.

Suđenje će biti nastavljeno 1. augusta 2007. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu