Članak

Sudija Flugge napustio Haški sud i izrazio zabrinutost zbog pritisaka

29. Januara 2019.17:11
Sudija Christoph Flugge napustio je Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS), izrazivši zabrinutost “zbog kršenja sudske nezavisnosti uz pomoć Ujedinjenih nacija (UN)”.

U intervjuu koji je dao za njemačke novine “Die Zeit”, Flugge je naveo da se povukao iz MMKS-a iz ličnih razloga, ali ne samo zbog toga.

“Jedna stvar me jako zabrinjava, a to je kršenje nezavisnosti sudstva uz pomoć UN-a. Turski sudija Aydin Sefa Akay je otpušten samo zbog toga što je turska vlada htjela da ode”, istakao je Flugge.

On je pojasnio da je Turska tvrdila da Akay pripada pokretu Fethullaha Gülena, kojeg vlada u Ankari smatra odgovornim za pokušaj državnog udara na predsjednika Racepa Tayyipa Erdogana, te da je Akay uhapšen i optužen kao član terorističke organizacije.

“Na njegovom telefonu pronađena je aplikacija koju navodno koriste Gülenovi aktivisti. Zbog toga je, iako uživa imunitet kao sudija UN-ovog tribunala, proveo više od godinu dana u pritvoru”, rekao je Flugge, dodavši da je Akay kasnije nepravomoćno osuđen na sedam i po godina zatvora, a potom pušten iz pritvora bez mogućnosti napuštanja zemlje.

Sudija Flugge je objasnio da je prilikom produžavanja mandata svih sudija prošlog ljeta Turska stavila veto na sudiju Akaya. Uprkos protivljenju drugih sudija, kako je kazao, generalni sekretar UN-a Antonio Guterres nije produžio Akayev mandat. Flugge je dodao da je lično pisao UN-ovom pravnom odjelu, ali da nije dobio odgovor.

Sudija Flugge i predsjednik MMKS-a Carmel Agius odbili su govoriti o ovome za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Istraživačica međunarodnog humanitarnog prava Iva Vukušić s Univerziteta u Utrechtu je BIRN-u BiH pojasnila da se radi o iskusnom sudiji s dobrom reputacijom.

“Na njegove izjave treba obratiti pozornost i ako zaista ima temelja da se zaključi da je nešto činjeno protivno integritetu institucije, to stvarno treba ispitati. U svakom slučaju, nije dobro ni u kojoj fazi čuti tako nešto, a pogotovo ne u posljednjoj fazi djelovanja institucije, kada postoji pritisak da se preostala suđenja zaključe”, rekla je Vukušić, naglasivši da javne optužbe o manjku neovisnosti koje dolaze iz same institucije, od osobe koja je na visokoj dužnosti suca, nisu mala stvar niti se dešavaju svakodnevno.

Krajem juna 2018. godine, generalni sekretar je obnovio mandate svim sudijama MMKS-a izuzev sudiji Akayu, zbog čega se tadašnji predsjednik MMKS-a Theodor Meron oglasio kazavši da je ova odluka “duboko uznemirujuća na više nivoa”.

Meron je tada izrazio žaljenje i neslaganje s odlukom da se ponovno ne imenuje sudija Akay, te veliku zabrinutost zbog dalekosežnih posljedica koje će te odluka imati za MMKS i općenito za međunarodno kazneno pravosuđe.

Sudija Flugge je u intervjuu kazao i da je u decembru, prilikom popunjavanja upražnjenog mjesta sudije, Glavna skupština UN-a izglasala, u mnoštvu kandidata, samo sudiju kojeg je predložila Turska.

“Diplomatski svijet očigledno nema predstavu koliko vrijedi nezavisno sudstvo. To je alarmantno”, rekao je Flugge, dodavši da je svaki slučaj kršenja nezavisnosti sudstva “jedan slučaj previše”.

Flugge je istakao da je čuo od udruženja žrtava iz BiH da su veoma zabrinuti da bi Radovan Karadžić i Ratko Mladić mogli biti oslobođeni.

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, u razgovoru za BIRN BiH potvrdio je ovu zabrinutost.

“U kuloarima MMKS-a se govori o tome da Rusija itekako vrši pritisak, ne samo na sudije već na cjelokupan UN-ov sistem, kako bi se Karadžić i Mladić oslobodili. Cijela ova priča koja je nastala smjenom sudija iz vijeća, kad su u pitanju i Mladić i Karadžić, daje nam za pravo da izražavamo sumnju u sve ovo što se dešava”, kazao je Tahirović.

On je naglasio da sudija Flugge “spada u red sudija koji su presuđivali na osnovu relevantnih dokumenata i činjenica”.

Sudija Flugge je 2008. godine imenovan za sudiju Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), a 2011. je izabran za sudiju MMKS-a. Bio je jedan od sudija koji su donijeli prvostepenu presudu Mladiću, te Zdravku Tolimiru.

Haški tribunal je Karadžića nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid i druge zločine počinjene u BiH. Presuda Karadžiću očekuje se u ovoj godini. Mladića je Haški tribunal prvostepenom presudom proglasio krivim za srebrenički genocid, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Osuđen je na doživotni zatvor.

U toku prošle godine došlo je do smjena više sudija iz žalbenih vijeća u predmetima “Karadžić” i “Mladić” zbog “percepcije pristrasnosti”, a Flugge je u intervjuu oštro osudio ovaj potez.

Flugge je u intervjuu istakao i da Milorad Dodik “pruža posebno loš primjer”, pojasnivši da je pred presudu Karadžiću izjavio da javno treba odlikovati heroje poput Karadžića. Naglasio je i “da zna kako se srbijanska vlada udvara osuđenim ratnim zločincima”, dodavši da su srbijanski ministri dočekali na beogradskom aerodromu neke ratne zločince po odsluženju njihovih kazni.

“To je niz skandala. Srbija šteti međunarodnom pravu”, rekao je Flugge za “Die Zeit”.

Lamija Grebo