Članak

Josipović i ostali: Zadaci pretresa i obezbjeđivanja puta

24. Septembra 2019.13:23
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane Danila Zoljića ispričao je kako je u julu 1995. godine, kao pripadnik Posebnih jedinica policije (PJP) iz Zvornika, bio angažovan na pretresu terena i obezbjeđivanju puta.

Nenad Filipović je rekao da je 11. jula 1995., kao pripadnik Prve čete PJP-a, sa kolegama upućen iz Zvornika u Bratunac, gdje su prenoćili. Kako je naveo, sutradan ujutro im je komandir voda Cvijan Ristić prenio naredbu da izvrše pretres terena od Žutog mosta prema brdu.

Prema svjedoku, kuće su bile prazne i nisu pronašli ni naoružane grupe ni civile. On je kazao da su imali zadatak da oružane grupe zarobe i predaju vojsci, a da civile ne diraju.

Po povratku u Bratunac, kako je dodao, nakon izvjesnog vremena dobili su zadatak da idu u Sandiće i obezbjeđuju cestu, jer su bile informacije da bi Bošnjaci mogli da presijeku putnu komunikaciju Bratunac – Konjević Polje.

Filipović je rekao da je tu ostao do 13. jula ujutro, kada je bio napad muslimanske vojske. Svjedok je kazao da su on i još dvojica kolega ranjeni, a jedan je poginuo.

On je ispričao da je bio ranjen u predjelu očiju i da je na kraju prebačen u bolnicu u Loznicu u Srbiji. Odbrana je uložila dokument o bolničkom liječenju svjedoka, na čiju je autentičnost Tužilaštvo prigovorilo.

Danilo Zoljić je optužen s Miodragom Josipovićem, Branimirom Tešićem, Dragomirom Vasićem i Radomirom Pantićem za prisilno premještanje, transport i zarobljavanje bošnjačkog stanovništva, a neki i za pogubljenja muškaraca.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Zvornik, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant Posebnih jednica policije (PJP) CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.

Svjedok Filipović je rekao da poznaje Zoljića, sa kojim je u i rodbinskim odnosima. On je kazao da optuženog nije vidio od aktivnosti kod Žutog mosta do ranjavanja.
Na pitanje Radivoja Lazarevića, Pantićevog branioca, svjedok je odgovorio da on i kolege nisu preduzimale aktivnosti kao što je razdvajanje muškaraca i žena, te oduzimanje dokumenata. Naveo je i da Prva četa nije imala službene pse.

Filipović se složio s braniocem da 12. jula, kada su došli kod Žutog mosta, nisu imali informacije gdje se nalazi 28. divizija Armije BiH.

Nastavak suđenja je 8. oktobra, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Pantićeve Odbrane.

Marija Taušan