Članak

Josipović i ostali: Zabrana približavanja objektima sa zarobljenicima

5. Marta 2019.13:36
Svjedok Odbrane Branimira Tešića ispričao je da su u julu 1995. godine policajcima iz Bratunca nadređeni naredili da ne prilaze objektima u kojima su se nalazili zarobljenici.

Danilo Simić, policajac Policijske stanice u Bratuncu, izjavio je da je 14. jula 1995. obavljao redovne policijske poslove, odnosno da je radio pozornu službu.

“Pričalo se da je Srebrenica pala, da ima ljudi, da su dovođeni u školu, da je bilo zarobljenih vojnika u školi… Nama je bilo strogo podvučeno da se ne smijemo približavati tim objektima”, rekao je svjedok.

Pojasnio je da je policiji tu naredbu dao rukovodni kadar.

Na unakrsna pitanja Ibre Bulića, tužioca Tužilaštva BiH, kazao je da su rukovodni radnici naredili da, gdje ima zarobljenika, ne prilaze tim objektima.

Upitan od Odbrane Miodraga Josipovića ko je to mogao narediti, svjedok je rekao da je mogao načelnik Miodrag Josipović.

Odgovarajući na Bulićeva pitanja, svjedok je kazao da ne zna da li je policija obezbjeđivala te objekte.

Svjedok se ne sjeća kojeg datuma ga je inspektor Miladin Jokić pozvao da dođe na sprat u policijsku stanicu.

“Pitao me da li imam cigarete da dam Muji, prijeratnom policajacu iz Bratunca”, prisjetio se Simić šta ga je Jokić pitao.

Dodao je da je otišao na sprat i dao cigarete Muji.

“Njih dvojica su sjedili, pred njima je bila meza, sok… Pili su, opušteno. Vidio sam da Mujo nije bio preplašen, bili su kolege”, rekao je svjedok.

Kako tvrdi, Jokić ga je kasnije zvao da zajedno proprate Muju do škole.

“Miladin Jokić ga je odveo pred školu. Vidio sam da je Mujo ušao u školu. Ja nisam vidio direktno ljude, ali se dalo zaključiti da u školi ima neko”, kazao je svjedok, te dodao da je kod škole bila vojska kada je Mujo ušao u objekat.

Na Bulićevo pitanje da li je Mujo živ, svjedok je rekao da ne zna.

Simić je ispričao da je vidio kamione i autobuse koji su prolazili Ulicom Gavrila Principa, u kojoj je stanovao.

“Tačan broj vozila ne znam. Odlazili su u pravcu Konjević-Polja”, kazao je svjedok.

Tešić je – s Miodragom Josipovićem, Dragomirom Vasićem, Danilom Zoljićem i Radomirom Pantićem – optužen za genocid u Srebrenici.

Prema optužnici, Josipović je bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Zvornik, a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako stoji u optužnici, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant posebnih jednica policije CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.

Na ovom ročištu Tešićeva Odbrana je uložila materijalne dokaze kojima nastoji osporiti utvrđene činjenice da Srebrenica nije bila demilitarizirana i da je unutra bilo oružje, dokaze u čijoj su nadležnosti bili ratni zarobljenici te dokaze o zdravstvenom stanju optuženog Tešića i priznavanju statusa ratnog vojnog invalida (RVI).

Bulić je prigovorio na dokaze koji se odnose na utvrđene činjenice, istaknuvši da su irelevantni.

Nastavak suđenja zakazan je za 12. mart.

Albina Sorguč